Nowość w Gboard. Zmiana czcionki niezależnie od Androida
W popularnej klawiaturze Gboard na Androidzie pojawiło się nowe ustawienie. Użytkownicy mogą od teraz niezależnie od ustawień całego systemu wyregulować rozmiar czcionki na klawiaturze, nie wpływając na pozostałe elementy telefonu. To wygodne rozwiązanie dla wielu osób.
Klawiatura odgrywa kluczową rolę w codziennym korzystaniu z telefonu. Wśród dostępnych opcji na Androidzie, wielu użytkowników wybiera Gboard rozwijaną przez Google'a między innymi z uwagi na płynne działanie i możliwość dokładnej personalizacji. Teraz do listy opcji dołączyła możliwość zmiany wielkości cziocnki w interfejsie klawiatury niezależnie od ustawień całego telefonu.
Opcja samodzielnej zmiany czcionki początkowo była dostępna tylko dla wybranych użytkowników, ale teraz wraz z najnowszą aktualizacją Gboard z Google Play Store rozwiązanie trafia do szerszego grona. Wcześniej rozmiar czcionki na klawiaturze był powiązany z ogólnymi ustawieniami smartfona.
W rezultacie każda zmiana w systemie, np. ustawienie bardzo dużej lub przeciwnie – niewielkiej czcionki, dotyczyła również klawiatury. Dla osób lubiących personalizować wygląd interfejsu, prowadziło to czasem do nieprzejrzystego wyglądu innych aplikacji lub elementów ekranu.
Obecnie, aby zmienić rozmiar liter tylko na klawiaturze, wystarczy wejść w ustawienia Gboard, a następnie w sekcji Preferencje znaleźć opcję Rozmiar czcionki. Użytkownik może wybrać wielkość czcionki korzystając ze specjalnego suwaka. Domyślnie prezentowane jest tu ustawienie dopasowania wielkości czcionki do ustawień systemowych, a więc tak, jak dotychczas działało to u wszystkich. Przesuwając suwak w prawo, można jednak samodzielnie zdecydować o skalowaniu wyrażonym w proc.
Warto podkreślić, że przy zmianie rozmiaru czcionki nie zmieniają się inne elementy przycisków, jak na przykład symbol emoji na klawiaturze – dotyczy to tylko pozostałych elementów. Niestety, podobnie jak w wersji testowej, zmiana rozmiaru nie jest prezentowana w formie jakiegokolwiek podglądu w czasie rzeczywistym – użytkownik musi wypróbować wybraną wielkość, aby ocenić efekt końcowy.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl