Nowości w Soundcloud. Czarny koń usług muzycznych z nowymi listami odtwarzania

Nowości w Soundcloud. Czarny koń usług muzycznych z nowymi listami odtwarzania

Nowości w Soundcloud. Czarny koń usług muzycznych z nowymi listami odtwarzania
02.02.2016 18:01

W przypadku usług muzycznych, w pierwszej kolejności do głowy przychodzi zwykle Spotify, Apple Music, Deezer czy Tidal. Dla wielu miłośników strumieniowania muzyki podstawowym programem jest jednak Soundcloud, o którym mówi się jako o muzycznym odpowiedniku YouTube'a. Rosnąca popularność usługi sprzyja także wykorzystywaniu jej potencjału niedostępnego u konkurencji. W rezultacie aplikacja mobilna na iOS-a zyskała właśnie nową funkcję, która może zwiększyć jej grono użytkowników.

Nie chodzi o nic szczególnie nowatorskiego, możliwości zbliżone do tego, co zaczęło właśnie oferować Soundcloud, są dostępne od dłuższego czasu w niedostępnej oficjalnie w Polsce Pandorze. Chodzi mianowicie o uruchamianie spersonalizowanych list na podstawie słuchanego utwory. W przypadku Spotify odpowiednik stanowią stacje wygenerowane na bazie konkretnego wykonawcy czy utworu. W ostatnim przypadku zarówno skuteczność, jak metoda prezentowania utworów (niekiedy, bez uruchomionej synchronizacji z Lastfm, trudno po odsłuchaniu odnaleźć żądane utwory) pozostawia wiele do życzenia. Soundcloud postanowił rozwiązać ten problem.

Obraz
Obraz

W funkcji pozwalającej na eksplorację nieznanych dotąd utworów zdecydowano się na listy odtwarzania. Dlaczego miałoby to być rozwiązanie jakkolwiek istotne dla usług muzycznych? Przede wszystkim w związku z tym, że w przeciwieństwie do stacji, użytkownik zachowuje pełną dostępność do odtwarzanych kompozycji, a nie tylko możliwość wyrażenia aprobaty, dezaprobaty, lub dodania utworu ze stacji do osobnej listy. W przypadku Sondclouda, po odsłuchaniu wygenerowanej stacji, zostaje ona zapisana na koncie użytkownika. Nowością nie są listy odtwarzania, istotną nowością są listy odtwarzania właśnie w Soundcloudzie.

A to za sprawą znacznie większej ilość danych, jakimi może posługiwać się algorytm Soundclouda podczas generowania list. Mimo wysiłków Spotify, łącznie z inwestycjami w przejęcia startupów, Szwedzi nie dysponują takim potencjałem, jakie dają dostępne w Soundcloudzie komentarze do utworów. Łatwo sobie wyobrazić jak analiza uwag użytkowników może wzbogacić usługę i zwiększyć skuteczność rekomendacji. To zaś daje Soundcloudowi, dotychczas będącego na rynku usług muzycznych raczej outsiderem, ogromne korzyści. Nowość nie trafiła jeszcze do wersji przeglądarkowej Soundclouda. Aplikację usługi w wersji na Androida i iOS-a można znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)