Nowy format MusicDNA - czy zastąpi MP3?

Nowy format MusicDNA - czy zastąpi MP3?

26.01.2010 13:09, aktualizacja: 26.01.2010 13:22

Koncerny muzyczne dwoją się i troją, aby uchronić swoje produkty przed piractwem. Z ich punktu widzenia format MP3 to prawdziwa plaga, która ograbia muzyków i wytwórnie z zarobków. Nic dziwnego, że trwają pracę nad wyeliminowaniem MP3. Być może jego funkcję przejmie nowy format zapisu muzyki - MusicDNA.

Proponowany format oprócz muzyki miałby zawierać tekst piosenki, okładkę płyty zespołu, a także fotografie jego członków. Dodatki mogłyby być aktualizowane automatycznie, albo manualnie - według uznania użytkownika. W ten sposób zespół mógłby informować swoich fanów o zbliżających się trasach koncertowych, wydaniu nowej płyty, wywiadzie itd. Format ma współpracować z i iPodami i większością odtwarzaczy MP3 dostępnych na rynku, a także z popularnymi programami jak iTunes, Winamp albo Amarok.

MusicDNA zawierałby również funkcje antypirackie. Ściągniętego nielegalnie utworu nie można by aktualizować, ani kopiować. Użytkownik otrzymałby informację, że jego plik został pobrany niezgodnie z prawem. Możliwe również, że po wykryciu spiraconej piosenki dostęp do niej byłby ograniczony czy wręcz blokowany.

Nowy format jest rozwijany przez firmę BACH Technology. Współpracuje ona z niemiecką organizacją Fraunhofer Institute, która od dawna zajmuje się badaniami nad cyfrowym zapisem muzyki. Co więcej, to właśnie tam został stworzony format MP3. Zapewne wiosną tego roku zostanie zaprezentowana wersja beta MusicDNA, a także odtwarzacz przeznaczony dla telefonów i urządzeń przenośnych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)