Nowy Microsoft Baseline Security Analyzer z obsługą Windows 7

Nowy Microsoft Baseline Security Analyzer z obsługą Windows 7

Wojciech Kowasz
08.08.2010 11:04

Pojawił się Microsoft Baseline Security Analyzer 2.2 - nowa wersja nieco już dzisiaj zapomnianego, ale nadal interesującego i bezpłatnego narzędzia do oceny stanu zabezpieczeń komputera.

Przy okazji wydania nowej wersji warto przypomnieć, czym jest Microsoft Baseline Security Analyzer. MBSA to bezpłatne narzędzie umożliwiające kompleksowe sprawdzenie stanu zabezpieczeń nie tylko systemu Windows, ale także najpopularniejszych aplikacji Microsoftu zainstalowanych na komputerze. MBSA wykrywa niezałatane podatności między innymi w przeglądarce Internet Explorer i pakiecie Office. Sprawdzenie polega na połączeniu się z usługą Microsoft Update i pobraniu listy dostępnych poprawek, a następnie weryfikacji, które z nich są zainstalowane, a których jeszcze w systemie brakuje. Ponadto MBSA sprawdza też szereg ustawień systemowych pod kątem ich zgodności z najlepszymi praktykami w kwestii zabezpieczeń - na przykład złożoność haseł czy stan automatycznych aktualizacji. Po zakończonym skanowaniu użytkownikowi prezentowany jest kompletny raport wraz z odnośnikami do brakujących poprawek - od razu więc można znalezione luki załatać. Ogromną zaletą programu, zwłaszcza dla specjalistów IT i administratorów sieci, jest możliwość hurtowego skanowania wielu komputerów za pośrednictwem sieci. MBSA oferuje też opcję uruchomienia z wiersza poleceń.

Nowa wersja to tak naprawdę niewiele zmian: przede wszystkim obsługa najnowszych systemów Windows 7 i Windows Server 2008 R2, możliwość wykorzystania dodatkowego katalogu z informacjami o aktualizacjach, a także poprawki do błędów znalezionych w poprzednich wydaniach. Microsoft Baseline Security Analyzer dostępny jest w wersji 32- i 64-bitowej. Można go pobrać z naszego vortalu z działu PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Inne programy zabezpieczające.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)