Nowy NaviFirm+ znów pozwala na pobieranie obrazów systemu do telefonów Nokii

Nowy NaviFirm+ znów pozwala na pobieranie obrazów systemu do telefonów Nokii

15.08.2013 16:17, aktual.: 15.08.2013 18:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marco Bellino udostępnił wersję 2.0 narzędzia NaviFirm+ umożliwiającego wyszukiwanie i pobieranie obrazów oprogramowania wewnętrznego do praktycznie wszystkich modeli telefonów i smartfonów firmy Nokia.

NaviFirm+ jest chętnie wykorzystywany przez bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą np. przywrócić fabryczne oprogramowanie telefonu, zaktualizować je do najnowszego wydania, zmienić wersję językową, czy też zamienić oprogramowanie zmodyfikowane przez operatora na tzw. retailowe, czyli pozbawione różnych – nie zawsze pożądanych – ustawień i dodatków. To ostatnie zastosowanie, choć teoretycznie wiąże się z utratą gwarancji, było bardzo pomocne użytkownikom telefonów zakupionych u operatora (ze zmodyfikowanym oprogramowaniem), którzy muszą nierzadko czekać wiele miesięcy na udostępnienie aktualizacji. Przykładowo posiadacze Nokii N9 zakupionych w sieci Orange musieli czekać pół roku dłużej niż użytkownicy wersji retailowych, aż łaskawie zostanie udostępniona im ważna aktualizacja PR 1.3.

Obraz

Zmiany w NaviFirm+ 2.0 są niebagatelne. Przede wszystkim program... znów działa poprawnie. Brzmi to może groteskowo, ale poprzednia wersja 1.7 przez ostatnich kilka miesięcy była bezużyteczna. Pod koniec kwietnia Nokia zablokowała bowiem dostęp do swoich serwerów z których pobierane są obrazy firmware'u. Co ciekawe bezpośrednie linki do samych plików były (i są) nadal dostępne poprzez m.in. stronę www.mrcrab.net jednak wyszukiwanie potrzebnych, w gąszczu najprzeróżniejszych modeli telefonów, ich wariantów sprzętowych, narodowych i operatorskich, kończąc na różnorakich wersjach oprogramowania, było mordęgą dla mniej wprawionych użytkowników. Na szczęście Marco Bellino poradził sobie z tym problemem i można ponownie posiłkować się w tym zakresie wygodnym NaviFirm+.

Wersja 2.0 to także szereg innych nowości. Silnik programu został przepisany, poprawiono listę product code'ów, zaimplementowano ulepszone buforowanie plików (teraz jest obsługiwane przez serwer), transmitowane pliki są kompresowane, poprawiony został także interfejs, a program automatycznie pobierze i zainstaluje swoje aktualizacje. W chwili obecnej nie są jeszcze wspierane proxy, ale ma się to zmienić wraz nadchodzącymi aktualizacjami.

Niestety program nie jest już bezpłatny. Wymagane jest wniesienie symbolicznej donacji na rzecz autora w wysokości min. 3 Euro poprzez PayPal (można tego dokonać z poziomu programu), jednak biorąc po uwagę przydatność narzędzia nie są to wygórowane oczekiwania. Alternatywą pozostaje bezpłatna strona, choć trudniejsza w nawigacji strona www.mrcrab.net o której wspominam powyżej.

NaviFirm+ można pobrać w dziale Programy -> Obsługa urządzeń mobilnych -> Inne programy dla urządzeń mobilnych

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)