Nowy silnik Servo od Mozilli zostanie udostępniony już w czerwcu

Nowy silnik Servo od Mozilli zostanie udostępniony już w czerwcu

15.03.2016 12:56, aktual.: 15.03.2016 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dłuższego czasu wiadomo, że wyzwania jakie stawia silnikom przeglądarek specyfikacja urządzeń mobilnych, przede wszystkim zaś procesorów architektury ARM, sprawiła, że Mozilla pracuje nad nowym silnikiem, Servo, który nie będzie miał wiele wspólnego z tym, z czym mamy do czynienia w przypadku Gecko. Wiemy już także, że pierwsze wersje testowe Servo trafią do nas w czerwcu.

Bardziej szczegółowo o wyjątkowości Servo na tle innych silników wykorzystywanych w mobilnych przeglądarkach, pisaliśmy tuż po pojawieniu się pierwszych informacji o pracach Mozilli. Dość powiedzieć, że przeglądarki oparte o Servo będą mogły renderować strony wykorzystując wiele rdzeni procesorów ARM równolegle, z opcja dalej idącej paralelizacji.

A to za sprawą języka w jakim napisany został Servo, czyli Rust. W efekcie równoległe renderowanie nie tylko pozwoli na znaczne zwiększenie wydajności, ale także energooszczędność. Oba aspekty brzmią szczególnie kusząco, jeśli weźmie się pod uwagę główne powody do narzekań użytkowników mobilnego Chrome’a czy Opery. Z dokumentacją i kodem źródłowym można zapoznać się w repozytorium GitHub.

Dziś jednak nie jest tak jasna kwestia, jakie Servo miałby znaleźć zastosowania. W czerwcu jego możliwości będzie można testować dzięki nowej przeglądarce Mozilli, noszącej nazwę Browser.html, w całości stworzonej dzięki HTML5. Wiadomo jednak, że jej możliwości będą (przynajmniej z początku) ściśle ograniczone: Fundacja nie spodziewa się, aby program nadawał się do codziennego użytku.

Jednym ze środowisk, w którym wykorzystywany miał być na dużą skalę silnik Servo był, przynajmniej w momencie opublikowania informacji o trwających pracach, system operacyjny Firefox OS. Jak jednak wiadomo, ten na smartfonach został już uśmiercony. Można oczywiście spekulować, że Servo zostanie wykorzystany w Internecie Rzeczy, jednak biorąc pod uwagę, na które przedsięwzięcia kładzie nacisk Mozilla, byłyby to spekulacje dość naciągane.

Pozostaje zatem oczywiście mobilna wersja Firefoksa, w przypadku której nowy silnik mógłby dać istotną przewagę nad konkurencją i wyciągnąć mobilną przeglądarkę Mozilli z niszy. Do tego jednak niezwykle daleka droga: na razie Servo wciąż ma problemy z renderowaniem takich serwisów, jak GitHub, Reddit czy DuckDuckGo. Nie wiadomo także czy te problemy, mimo że mają status priorytetowych, uda się rozwiązać do czerwcowej premiery wczesnych wersji testowych. I czy do tego czasu mobilny Firefox nie podzieli losu Firefox OS-a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)