Nowy Windows Home Server nie tylko do domu

Wojciech Kowasz

28.01.2010 12:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Internecie pojawiły się szczątkowe informacje na temat przyszłego wydania Windows Home Server, czyli propozycji Microsoftu dla użytkowników domowych, którzy pragną dedykowanej maszyny na centralne przechowywanie danych i multimedów, wykonywanie kopii zapasowych i zapewnienie dostępu z zewnątrz.

Windows Home Server "Vail", bo taka jest nazwa kodowa nowego systemu, jest już w dość zaawansowanej fazie testów prowadzonych w bardzo wąskiej grupie testerów. Aktualne wydanie oznaczone jest jako Community Technology Preview 4 i niedawno wyciekło do sieci torrentowych. System zbudowany jest na bazie Windows Server 2008 R2, ale nie ma jeszcze niemal żadnych konkretnych informacji o nowych funkcjach.

Jeden z testerów na łamach swojego bloga dzieli się swoimi wrażeniami po instalacji. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że system występuje tylko w wersji 64-bitowej (co nie dziwi, bo Windows Server 2008 R2 też wersji 32-bitowej już nie posiada), wymaga dysku o pojemności minimum 160 GB sformatowanego w systemie NTFS, posiada domyślnie włączone opcje Desktop Experience (w tym np. interfejs Aero Glass) i wbudowane opcje grupy domowej. Co ciekawe, system będzie też zawierał coś na kształt katalogu rozszerzeń, z poziomu którego prawdopodobnie będzie można pobrać lub kupić dodatki firm trzecich.

Windows Home Server "Vail" będzie dostępny tradycyjnie tylko w kanale OEM. Do wyboru będą jednak dwie wersje systemu - Standard oraz Premium. Jakie będą różnice oraz kiedy system pojawi się na rynku, tego jeszcze nie wiadomo. Microsoft odmawia jakichkolwiek komentarzy. Ciekawe jest jednak to, że nieoficjalnie wśród pracowników korporacji mówi się coraz więcej o zmianie pozycji rynkowej systemu Windows Home Server. Ma to być teraz nie tylko system na serwery domowe, ale także najbardziej podstawowa (jeszcze bardziej niż Foundation) wersja systemu Windows Server na półprofesjonalne serwery w małych, najczęściej domowych firmach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)