Nvidia przekonuje, że warto mieć najwydajniejszą kartę graficzną. W ruch idzie telemetria

GeForce RTX 2080 Ti dla każdego, fot. Shutterstock.com
GeForce RTX 2080 Ti dla każdego, fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak

03.12.2019 22:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w topowy model karty graficznej, skoro nie grasz w najbardziej wymagające produkcje? Nvidia odpowiada: warto. W ruch idą przy tym dane telemetryczne z aplikacji GeForce Experience.

Jak głosi niepisana zasada marketingu, duże liczby są orężem ostatecznym—a tych tu nie brakuje. Producent zestawił współczynnik K/D graczy, czyli stosunek zabójstw do zgonów w rozgrywkach sieciowych, z liczbą klatek generowanych przez ich karty graficzne. Za laboratorium testowe posłużyły gry PUBG oraz Fortnite, a jako próg wyjścia przyjęto 60 klatek na sekundę.

Według ujawnionych danych, zwiększenie częstotliwości generowania klatek bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki z rozgrywce. I tak, uśredniając, na przykład gracz dysponujący sprzętem wyświetlającym 120 kl./s może liczyć na 59-proc. wzrost efektywności względem 60 kl./s, a osiągnąwszy próg 180 kl./s, nawet 90-proc. Pół serio, pół żartem: wychodzi na to, że ten podły kamper, który ostatnio ciągle cię zabijał strzałami zza węgła, nie jest żadnym tam oszustem, a po prostu ma wyższej klasy kartę graficzną.

Obraz

"Sama korelacja nie oznacza związku przyczynowego" – zastrzega autor artykułu, wiceprezes Nvidia ds. marketingu technicznego Tony Tamasi. Dodaje jednak, że z uwagi na korzyści płynące z wyższej liczby klatek, wśród których wymienia ogólną poprawę płynności oraz zmniejszone natężenie powidoków i rozdarć obrazu, relacja pokazana na wykresie "ma sens".

Graczu, potrzebujesz monitora 240 Hz

Przy czym wszystko to w istocie rzeczy stanowi próbę zobrazowania innej dyskusyjnej kwestii. Mianowicie czy warto inwestować w superszybkie monitory 144 Hz i więcej. Tamasi opublikował obszerny artykuł, w którym wyjaśnia tajniki opóźnień powstających w torze obrazu i przedstawia najczęstsze formy artefaktów renderingu.

Why High FPS Matters

Naturalnie wniosek ma być taki, że będąc zapalonym graczem, warto jak najszybciej popędzić do sklepu po 240-hercowy panel i GeForce'a RTX 2080 Ti. Czysty PR. Powiedzmy jednak, że tym razem Nvidia ma parę całkiem rzeczowych argumentów, a sam artykuł warto przeczytać. Choćby z czystej ciekawości, nie będąc szczególnie zainteresowanym grami i e-sportem.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)