Nvidia RTX 3080 i pierwsze problemy. Użytkownicy narzekają na kiepską stabilność kart

Nvidia RTX 3080 i pierwsze problemy. Użytkownicy narzekają na kiepską stabilność kart28.09.2020 12:03
W sieci pojawiły się informacje o wadliwych kartach RTX 3080 /fot. Nvidia
W sieci pojawiły się informacje o wadliwych kartach RTX 3080 /fot. Nvidia

Nikogo nie powinno zaskoczyć, że tuż po premierze nowych kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3080 od razu pojawiają się doniesienia o problemach związanych z ich działaniem. Co najmniej kilka modeli może posiadać pewną usterkę, którą potwierdził jeden z producentów. Problem mogą stanowić kondensatory POSCAP, przy czym nawet Nvidia zalecała stosowanie lepszych MLCC.

W sieci pojawia się dość sporo zgłoszeń sugerujących, że niektóre modele kart Nvidia GeForce RTX 3080 i RTX 3090 mają problem ze stabilnością, gdy taktowanie GPU przekracza 2 GHz. Jeden z użytkowników zgłaszających tą przypadłość twierdzi, że nawet poniżej tego poziomu mocy, jego karta spowodowała wyłączenie się gry.

Wśród modeli jak dotąd podejrzewanych o posiadanie tej usterki wymienia się: ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity, MSI GeForce RTX 3080 Ventus 3X OC i MSI Gaming Trio a także EVGA RTX 3080. Później podobny problem zauważono w modelach RTX 3080 ASUS TUF a nawet RTX 3080 Founders Edition. Igor's Lab zwrócił uwagę, że prawdopodobnie chodzi o nieprawidłowo dobrane kondensatory.

Jego hipotezę potwierdził jeden z wymienionych wyżej producentów – EVGA. Firma w odpowiedzi na skargi opublikowała komunikat. Poinformowali, że wykryli usterki związane z kondensatorami już wcześniej, co przełożyło się na opóźnienie wysyłki ich kart. Zredukowano liczbę POSCAP z 6 do 4 a w zamian dodano 20 MLCC. Jednakże, wcześniej modele EVGA RTX 3080 trafiły do rąk recenzentów i zostaną one wymienione. Natomiast w serii XC3 zastosowano kombinację 5 kondensatorów POSCAP oraz 10 MLCC i nie wykryto już podobnych problemów.

Jeżeli natraficie na podobną sytuację, najprostszym rozwiązaniem będzie zwyczajnie underclocking. Użytkownicy, którzy mieli problemy z wyłączającymi się grami informują, że wystarczy obniżenie taktowania o 80-100 MHz. Innym sposobem będzie po prostu zmniejszenie napięcia na karcie, ale to już bardziej wymagający proces.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)