Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacji GIOŚ

Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacji GIOŚ
30.12.2015 18:12
Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacji GIOŚ

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował aplikację, która stanowić może odpowiedź na problem zanieczyszczenia powietrza w dużych aglomeracjach miejskich. Dostępny na Androida program o niezbyt wymyślnej nazwie Jakość powietrza w Polsce umożliwia łatwe zapoznanie się z aktualizowanymi na bieżąco danymi ze stacji pomiarowych w całym kraju.

Domyślnie Jakość powietrza w Polsce serwuje użytkownikowi informacje z najbliższej stacji pomiarowej ustalanej na podstawie danych z modułu GPS. Wyświetlane są bieżące wyniki badań stężenia pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu oraz ozonu na metr sześcienny.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście trudno zakładać aby takie dane wyświetlane bez dopuszczalnych norm były dla przeciętnego użytkownika szczególnie przydatne. W tym celu GIOŚ przygotował czytelne oznaczenia kolorami w sześciostopniowej skali, dla każdego zanieczyszczenia.

Możliwe jest przeglądanie nie tylko bieżących danych ze stacji, ale także obserwowanie zmian w stężeniach, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch dób (z dokładnością do godziny) w postaci wykresu oraz przejrzystej tabeli. Wszystko to za pomocą kolejnych przesunięć głównego ekranu w lewo.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ostatni panel stanowi mapa Polski, na którą naniesione zostały punkty oznaczające dziesiątki stacji pomiarowych w całym kraju. Po kliknięciu na jedną z pinezek, użytkownik zyskuje dostęp do danych z konkretnej lokalizacji.

Te same informacje dostępne są z poziomu menu, zarówno w formie mapy, jak i listy. Znajdują się tam także pozycje umożliwiające dostęp do panelu ostrzeżeń, w których publikowane są komunikaty o wyjątkowo wysokim stężeniu zanieczyszczeń, a także aktualności oraz link do strony internetowej Inspektoratu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Funkcje aplikacji są zatem całkiem przydatne, zwłaszcza, że każda ocena z sześciostopniowej skali posiada status, który informuje o tym, jakich czynności należy unikać w danych warunkach. Zarzucić programowi można natomiast powolne działanie, szczególnie podczas pobierania danych, oraz daleki od ładnego i nowoczesnego interfejs. Aplikacje Jakość powietrza w Polsce w wersji na Androida (na iOS-a program ma zawitać w ciągu najbliższych tygodni) można już znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)