OC Challenge na płycie MSI X370 Gaming M7 ACK. Co udało się wykręcić i wyniki konkursu!

Strona głównaOC Challenge na płycie MSI X370 Gaming M7 ACK. Co udało się wykręcić i wyniki konkursu!
29.12.2017 17:49
OC Challenge na płycie MSI X370 Gaming M7 ACK. Co udało się wykręcić i wyniki konkursu!

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ogłosiliśmy ciekawy konkurs z MSI. Na przykładzie płyty głównej MSI X370 Gaming M7 ACK i procesora AMD Ryzen 7 1700 mieliście zaproponować maksymalny stabilny zegara podkręconego procesora. Dwie poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone bluzami drużyny gamingowej FNATIC. Oto podsumowanie naszego OC Challenge i wynik konkursu. Zapraszamy!

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na początek warto powiedzieć jasno, że podkręcanie to całkowita loteria i nie ma gwarancji, że uda się wykrzesać cokolwiek z nowo nabytego procesora. W historii mieliśmy już do czynienia zarówno z tymi chlubnymi jak i mniej chlubnymi wyjątkami. W przypadku Intela procesory gotowe do OC to właściwie wyselekcjonowane jednostki z dopiskiem K w nazwie. W przypadku AMD jest nieco inaczej. Wszystkie procesory z serii Ryzen mają odblokowany mnożnik. W starszych modelach były to procesory z dopiskiem Black w nazwie. Produkty obu producentów kręcą się z różnym skutkiem, a uzależnione jest to od wielu czynników. Jakość chłodzenia, jakość płyty głównej, jakość zasilacza czy nawet jakość pasty chłodzącej mają wpływ na efekt końcowy.

Tyle słowem wprowadzenia. Wszystkie testy i proces podkręcania przeprowadzony został na następującej platformie:

Procesor AMD Ryzen 7 1700 3,0 GHz Płyta główna MSI X370 Gaming M7 ACK Pamięć GeiL EVO X 16GB 3200MHz DDR4 Dysk SSD Intel 600P NVMe M.2 256GB Zasilacz Chieftec GDP-750C 750W

Jak widać bazowy zegar AMD Ryzen 7 1700 to 3 GHz. Producent jednak podaje, że w trybie turbo może on maksymalnie dobić do 3700 MHz. Jest tu jednak pewne ale. Częstotliwość 3,7 GHz mamy tylko na dwóch rdzeniach, a na wszystkich ośmiu będzie to 3200 MHz. Za to w naszej testowanej jednostce udało się ustabilizować zegar na poziomie 4 GHz na wszystkich 8 rdzeniach przy chłodzeniu powietrzem. Wymagane było podniesienie napięcia na procesorze do wartości 1,4 Volt (według AMD bezpieczna wartość to 1,41 V, która nie zdegraduje w dłuższym okresie czasu naszego krzemu).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Procesor z takim taktowaniem przeszedł zaplanowane testy w wielu wymagających aplikacjach. Choć jak widać w filmie przy częstotliwości 4025 MHz, komputer się uruchomił, część aplikacji również się uruchomiła, nawet strony internetowe można było przeglądać. Przeszły nawet niektóre aplikacje testowe. Niestety wystarczył wymagający Cinebench R15 i komputer się zawiesił. Co pokazało jednoznacznie, że przy tej częstotliwości nie będziemy mogli bezstresowo pracować. Jeszcze jedno, określenie maksymalnego, stabilnego zegara dla danego procesora nie zajmuje pięciu minut, jak mogłoby się wydawać po naszym wideo. To dość żmudna i monotonna czynność okupiona wieloma godzinami ustawień w BIOSie, restartów i testów. Na końcu wynik wcale nie musi być satysfakcjonujący!

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nasz wynik 4 GHz uważam za całkiem dobre osiągnięcie. Tu dobrym źródłem będzie baza HWBOT gdzie sprawdziliśmy osiągnięcia na procesorze Ryzen 7 1700. Do rekordu dużo brakuje (5592.68 MHz) jednak pozycja w okolicy 47 miejsca na 67 zgłoszonych nie wygląda źle :)

Rozwiązanie konkursu OC Challenge MSI

Poniżej treść pytania konkursowego:

Podajcie w komentarzu na stronie dobreprogramy jaki maksymalny, stabilny zegar uda się wykręcić na procesorze AMD Ryzen 7 1700 na płycie MSI X370 Gaming M7 ACK. Dwie trafne lub najbardziej zbliżone do osiągniętego wyniku odpowiedzi zostaną nagrodzone unikatowymi bluzami drużyny gamingowej FNATIC.

Ilość oddanych komentarzy mocno nas zaskoczyła. Jednak przeglądając je zaskoczyło nas coś jeszcze, bardzo dużo odpowiedzi zbliżonych do naszego osiągniętego wyniku! Niestety ilość nagród jest ograniczona do dwóch, to musieliśmy wybrać dwie prawidłowe odpowiedzi. I tak, właściwych odpowiedzi było kilka, z których dwie pierwsze zostały uznane. Wyjątkowe bluzy drużyny gamingowej FNATIC trafią do orias i takijeden.ninja Nasze gratulacje!

350208361323521985

Na koniec jeszcze jedna informacja. Pomysł na OC Challenge i typowanie wyników bardzo nam się spodobał i już w planach mamy kolejne edycje z innymi komponentami (procesory, płyty główne, chłodzenie). Już w nowym roku przed Wami i nami kolejne wyzwania z atrakcyjnymi nagrodami.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)