Od dziś roaming w UE jest tańszy, mówi się o całkowitym zniesieniu opłat

01.07.2013 18:30, aktual.: 02.07.2013 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To doskonała wiadomość dla rozpoczynających wakacje — od dziś opłaty roamingowe w Unii Europejskiej zostały obniżone. Mniej zapłacimy za rozmowy telefoniczne przeprowadzane podczas pobytu poza granicami kraju, za SMS-y i za przesyłanie danych. Jest to kolejna obniżka na drodze do całkowitego zniesienia takich opłat, które zapowiadają unijni regulatorzy.

Rozporządzenie unijne w sprawie roamingu, które zostało uchwalone w czerwcu zeszłego roku, dziś weszło w życie. Na jego mocy za minutę połączenia wychodzącego zapłacimy nie więcej niż 1,22 zł brutto, zaś za przychodzące nie więcej niż 36 groszy za minutę. SMS nie powinien kosztować więcej niż 41 groszy z VAT. Za 1 MB przesłanych podczas zagranicznego wyjazdu danych zapłacimy maksymalnie 2,30 zł brutto. Te ceny dotyczą oczywiście tylko operacji, które wykonamy na terenie Unii Europejskiej.

Obraz

Zapłacimy mniej za SMS-y, rozmowy czy korzystanie z Sieci za granicą. Operatorzy liczą na to, że podróżujący przekonają się do korzystania z telefonów również poza krajem i wygenerują większy ruch, który im to zrekompensuje. Prezes TP SA, Maciej Witucki, na to właśnie liczy, choć zaznacza, że przychody z opłat roamingowych nie stanowią znaczącej części przychodów firmy w ogóle. Na pewno jest to ważne, bo przy okazji ofert roamingowych zachęcamy klientów do uruchamiania telefonów za granicą i korzystania z nich w tańszych ofertach, więc myślę, że mniej więcej zrównoważy się spadek taryf roamingowych a ewentualny wzrost konsumpcji — mówił.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)