Od lipca internet w roamingu sześć razy tańszy

Od lipca internet w roamingu sześć razy tańszy

Wojciech Kowasz
28.03.2012 17:46, aktualizacja: 28.03.2012 18:28

Bardzo dobra wiadomość dla podróżujących po Europie, którzy do tej pory musieli rezygnować z dostępu do Internetu za pośrednictwem operatorów sieci komórkowej — Parlament Europejski i Komisja Europejska ogłosili zawarcie wstępnego porozumienia, dzięki któremu stawki roamingowe zostaną znacząco obniżone.

Już kilka lat temu dzięki przepisom unijnym operatorzy komórkowi musieli wyraźnie obniżyć opłaty pobierane w roamingu za połączenia głosowe i wiadomości tekstowe. Nadal jednak brakowało przepisów dotyczących opłat za pobrane dane z Internetu. Standardem obecnie w Unii Europejskiej jest kwota oscylująca wokół 20 złotych za tylko jeden megabajt. W kraju opłata ta wynosi zwykle kilkanaście groszy, jeśli w ogóle jest pobierana — często bowiem można aktywować miesięczny pakiet, który za symboliczne pieniądze pozwala sprostać niewygórowanym potrzebom większości użytkowników, a w rozsądnej cenie zadowoleni mogą być także ci pobierający najwięcej.

Już niedługo, bo od 1 lipca tego roku, sytuacja w roamingu diametralnie się zmieni. Nowe porozumienie zakłada wprowadzenie w życie przepisów, które ustalą nowe, niższe poziomy maksymalnych stawek roamingowych i to nie tylko jeśli chodzi o dane pakietowe. Za minutę połączenia wykonanego zapłacimy nie więcej niż 29 centów, a odebranego — 8 centów. 9 centów będzie nas kosztowało wysłanie wiadomości SMS. Koszt jednego megabajta transmisji danych zostanie natomiast obniżony aż sześciokrotnie, do 70 centów, a co równie ważne taryfikacja będzie odbywała się z dokładnością do kilobajta. Oznacza to, że megabajt danych powinien kosztować nas około 3,50 zł brutto. Dwa lata później, od 1 lipca 2014 roku, opłaty zostaną jeszcze bardziej obniżone. Minuta połączenia wykonanego będzie kosztować 19 centów, odebranego — 5 centów, wiadomość SMS — 6 centów, a megabajt danych — zaledwie 20 centów. To już koszt megabajta na poziomie jednej złotówki.

Powyższe ceny są maksymalnymi cenami netto, należy doliczyć do nich jeszcze podatek VAT, czyli 23% w przypadku Polski. Inną ciekawostką jest natomiast to, że już od 1 lipca 2012 roku operatorzy będą zobowiązani wysyłać wiadomość SMS do klienta, którego rachunek roamingowy za transmisję danych będzie zbliżać się do kwoty 50 euro. Klient będzie mógł kontynuować korzystanie z Internetu w roamingu, jeśli potwierdzi, że jest świadomy związanych z tym opłat. Poziom kwotowy ostrzeżenia będzie też można indywidualnie zmienić.

Obniżka cen roamingowych jest tylko wstępem do większej reformy, jaką planują zaserwować nam władze Unii Europejskiej. Już za dwa lata podróżujący użytkownicy będą mogli zakupić usługę telefonii komórkowej bezpośrednio u zagranicznego operatora, ale z zachowaniem swojego dotychczasowego, krajowego numeru. Z chwilą przekroczenia granicy przełączenie operatorów będzie następować niezauważalnie dla użytkownika i bez konieczności jego interwencji. Przeniesienie obsługi na sieć w kraju, w którym w danej chwili się znajdujemy całkowicie wyeliminuje koszty związane z roamingiem — obowiązywać będzie cennik danego operatora w danym kraju.

Powyższe porozumienie, jeszcze wstępne, ma być poddane głosowaniu w Parlamencie Europejskim w maju, a w Komisji Europejskiej — w czerwcu. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, już od 1 lipca tego roku, w sam raz na sezon urlopowy, stosowne postanowienia wejdą w życie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)