Ogromna internetowa telewizja w protokole BitTorrent? To właśnie stało się faktem

Ogromna internetowa telewizja w protokole BitTorrent? To właśnie stało się faktem

Ogromna internetowa telewizja w protokole BitTorrent? To właśnie stało się faktem
17.05.2016 20:17

Interesujące informacje ogłosiła dziś firma BitTorrent, odpowiedzialna za rozwój protokołu o tej samej nazwie, na którym opiera się dziś lwia część ruchu P2P. Uruchomiona została właśnie usługa BitTorrent Live, którą można zdefiniować jako internetową telewizję na żywo z wysokiej jakości treściami o różnej tematyce.

Trudno jednoznacznie zestawić BitTorrent Live z innymi usługami dostępnymi na rynku. Stacje, na których znajdziemy programy informacyjne, sportowe, rozrywkowe czy muzyczne, będą nadawały na żywo i będą tworzone przez studia i osoby z doświadczeniem. Nie sposób tutaj zatem równać ani do YouTube, gdzie dominują amatorzy, czy też do Netfliksa, które trudno porównywać ze stacją telewizyjną.

BitTorrent Live, jak nietrudno się domyślić, ma się także wyróżniać pod względem technicznym. Nie będzie bowiem wykorzystywał używanego przez wspomniane wcześniej serwisy protokołu HTTP czy HLS, a oczywiście BitTorrent. Dzięki temu stacje na żywo będą mogły oglądać ogromne ilości widzów, a maksymalne opóźnienie w transmisji ma wynieść zaledwie 10 sekund.

Uruchomionych zostanie początkowo 13 stacji telewizyjnych, o dość zróżnicowanej tematyce. Mowa między innymi o FAST&FUN nadającej programy o sportach ekstremalnych, Filmbox Arthouse z programami o historii sztuki, informacyjnym OpenNewsTV, analityczno-biznesowym OANN oraz innych. Pełna lista dostępna jest w komunikacie.

Obraz
Obraz

Co ważne, programy te nie są nowymi przedsięwzięciami – są to uznane internetowe i tradycyjne stacje, które teraz zostały skonsolidowane w ramach jednej platformy, przez co BitTorrent Live ma wyróżniać profesjonalizm. Oczywiście już teraz BitTorrent zapowiada, że wkrótce na liście pojawią się kolejne pozycje.

Priorytetem dla BitTorrenta było bowiem zapewnienie przede wszystkim infrastruktury oraz oprogramowania. To pojawi się wkrótce, w pierwszej kolejności na Apple TV. Jednak już w czerwcu dostępne będą aplikacje na Androida, iOS-a, by docelowo uczynić BitTorrent Live telewizją całkowicie multiplatformową.

Telewizje będą opierały się na zróżnicowanych modelach finansowania, niewykluczone, że wyboru będzie mógł dokonać sam widz. BitTorrent zapowiada bowiem, że to od niego będzie zależeć, czy będzie płacić za oglądanie telewizji, czy też oglądał ją z reklamami. Trzeba przyznać, że przedsięwzięcie jest odważne i ambitne, jednak biorąc pod uwagę sukces, jaki odniosła tradycyjna stacja radiowa w ramach usługi Apple Music, może zakończyć się powodzeniem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)