OLX i WhatsApp wykorzystywane do kolejnych cyberataków. Policja bada sprawę

OLX i WhatsApp wykorzystywane do kolejnych cyberataków. Policja bada sprawę

Kolejne zgłoszenia o oszustwach przy użyciu OLX i WhatsAppa
Kolejne zgłoszenia o oszustwach przy użyciu OLX i WhatsAppa
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
30.04.2021 20:44

Policjanci z Aleksandrowa Kujawskiego (Kujawsko-Pomorskie) otrzymują kolejne zgłoszenia o oszustwach przy użyciu komunikatora WhatsApp i platformy OLX. Mundurowi apelują o ostrożność, ponieważ metody przestępców są coraz bardziej wyrafinowane.

- Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli - poinformowała PAP w piątek oficer prasowa KPP w Aleksandrowie Kujawskim asp. Marta Błachowicz.

- Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze - dodała asp. Błachowicz. Poinformowała również, że zgłoszeń dotyczących oszustw na OLX i WhatsAppie jest coraz więcej.

To nie pierwsze oszustwo "na OLX" z WhatsAppem w tle. Tym razem jednak oszuści, podszywając się pod osoby zainteresowane kupnem towaru wystawionego na OLX, kontaktują się ze sprzedającym za pośrednictwem WhatsAppa. Następnie przesyłają rozmówcy link prowadzący do strony do złudzenia przypominającej platformę sprzedażową OLX.

Fałszywa strona ma rzekomo usprawnić transakcję. Oszuści proszą, by nieświadoma ofiara podał na niej dane do swojej karty płatniczej, na którą mają wpłynąć pieniądze za sprzedany towar z ogłoszenia. W rzeczywistości w ten sposób uzyskują dostęp do zasobów finansowych na karcie, jak informuje policja.

- Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku - ostrzega asp. Błachowicz.

Dodatkowo policja zwraca uwagę, by nie autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy, a jeżeli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa, od razu należy powiadomić odpowiednie służby. Jeżeli dodatkowo obawiacie się, ze wasze dane logowania do bankowości internetowej lub numer karty mogły zostać wykradzione, należy zawiadomić o tym bank.

źródło: PAP

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)