OneDrive zyskał edytor zdjęć. Wydanie na Androida - obsługę Chromecast

OneDrive obsługuje edycję zdjęć
OneDrive obsługuje edycję zdjęć
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

23.06.2021 06:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft OneDrive zarówno w wersji na Androida, jak i webowej, oferuje teraz wbudowany edytor zdjęć JPEG i PNG. Wydanie mobilne zyskało dodatkowo obsługę Chromecasta, dzięki czemu zdjęcia i filmy ze smartfonu można łatwo przesłać na smart TV.

O wszystkich szczegółach najnowszej aktualizacji OneDrive'a można przeczytać we wpisie Microsoftu na blogu. Główna nowość to dodanie do wersji webowej i mobilnej na Androida edytora zdjęć, który jest dostępny z poziomu przeglądarki fotografii. Nie jest przesadnie rozbudowany, ale oferuje wszystkie najpotrzebniejsze podstawy - pomijając filtry, w praktyce podobny zestaw funkcji do tego, który można znaleźć w Windows 10 w aplikacji Zdjęcia.

OneDrive pozwala więc fotografie przycinać (swobodnie lub zgodnie z predefiniowanymi proporcjami boków) i obracać, a następnie regulować. Tutaj do dyspozycji jest korekta jasności, naświetlenia, kontrastu, świateł i cieni. Dodatkowo można także edytować nasycenie, ciepło i odcień kolorów.

OneDrive oferuje teraz wbudowany edytor zdjęć
OneDrive oferuje teraz wbudowany edytor zdjęć© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Edytor zdjęć jest dostępny w OneDrivie uruchamianym w przeglądarce oraz w aplikacji OneDrive na Androida. Niezbędny jest co najmniej Android 6.0, a sama aplikacja w wersji 6.3 lub nowszej. W OneDrivie na iOS-a edytor ma się pojawić w późniejszym terminie w tym roku.

Microsoft dodaje, że choć teoretycznie edytor zdjęć w OneDrive jest dostępny już teraz, w praktyce trwa jego włączanie u użytkowników kont prywatnych. Możliwe więc, że nie wszyscy widzą już odpowiednią opcję, a pojawi się u nich zapewne w ciągu najbliższych godzin lub dni. Latem edytor zdjęć ma także trafić do użytkowników kont zawodowych i szkolnych.

Chromecast w OneDrivie na Androida

Oprócz edytora, do OneDrive'a na Androida trafia obsługa Chromecasta, dzięki której zdjęcia i filmy można wygodnie przesyłać na zgodne urządzenie - w praktyce telewizor z funkcjami smart czy przystawkę z Androidem TV. To opcja w sam raz na rodzinne spotkania, kiedy chce się pokazać większej grupie osób kilka zdjęć czy filmów z telefonu.

OneDrive na Androida zyskał obsługę Chromecast
OneDrive na Androida zyskał obsługę Chromecast© Microsoft

Poza tym Microsoft zapowiedział także, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy OneDrive na Androida zyska nową opcję sortowania zdjęć. Dzięki niej będzie możliwe automatyczne dzielenie wgrywanych grafik na foldery ze względu na źródło. W praktyce chodzi o sortowanie na odrębne katalogi m.in. zdjęć z WhatsAppa, zrzutów ekranu czy pobranych z mediów społecznościowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)