OpenBazaar dostępny – zdecentralizowany handel pozbawiony ograniczeń

OpenBazaar dostępny – zdecentralizowany handel pozbawiony ograniczeń

OpenBazaar dostępny – zdecentralizowany handel pozbawiony ograniczeń
05.04.2016 18:00

Sklepy czy serwisy umożliwiające wymianę dóbr, które wymykają się rządowym regulacjom, powstają i upadają. Najbardziej znamienity przykład stanowi oczywiście słynny Silk Road. Dziś oficjalnie pojawił się jednak nowy gracz, którego uśmiercić nie będzie łatwo – OpenBazaar.

350175319401129921

Dlaczego akurat OpenBazaar nie miałby podzielić losu Silk Road, a jego twórcy losu Rossa Ulbrichta skazanego na dożywocie? Przede wszystkim za sprawą decentralizacji – platforma jest rozproszona i do działania wykorzystuje protokół P2P, przez co niemożliwe jest jej wyłączenie, gdyż nie operuje dzięki scentralizowanym serwerowniom.

W praktyce OpenBazaar stanowi rynek, na którym można wymienić się dowolnymi dobrami, twórcy nie stawiają żadnych ograniczeń wychodząc z założenia, że handel w swojej istocie jest wolny i nie powinien podlegać żadnej formie regulacji:

Od dziś każdy na świecie, kto posiada dostęp do Internetu może używać bitcoinów i OpenBazaar aby dowolnie wymieniać się dobrami i usługami. Nie możemy się doczekać tego, aż zobaczymy, jak ludzie będą używać tego narzędzia.

W swoich wolnorynkowych aspiracjach twórcy OpenBazaar nie są gołosłowni: transakcje odbywają się tylko i wyłącznie pomiędzy dwiema stronami, administracja nie ma żadnej możliwości ingerencji, a także nie pobiera jakichkolwiek prowizji. Nie sformułowano także żadnej formy regulaminu.

350175319401457601

Nie oznacza to jednak, że platforma jest prymitywna. Wręcz przeciwnie: możliwe jest między innymi tworzenie całych sklepów, system potwierdzania swojej wiarygodności poprzez reputację wśród innych użytkowników, czy opcja wystawiania komentarzy. Platforma obsługuje oczywiście transakcje z wykorzystaniem bitcoinów, choć nie tylko.

Przedsięwzięcie jest zatem więcej niż ambitne. Niemniej rozproszona struktura wykorzystująca P2P daje nadzieję na to, że OpenBazaar nie tylko będzie prężnie się rozwijał, unikając skutecznych interwencji tych czy innych służb, ale także zadba o anonimowość swoich użytkowników. Klient OpenBazaar jest dostępny w naszej bazie oprogramowania

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)