openCanvas — rysowanie po japońsku

openCanvas — rysowanie po japońsku

15.04.2011 14:11

Nasza baza programów wzbogaciła się o kolejną ciekawą pozycję: openCanvas. Jest to program do malowania pochodzący z Japonii, szczególnie popularny wśród rysowników mangi.

Oczywiście openCanvas nie jest programem przeznaczonym tylko do rysowania mangi, a jego funkcje mogą być wykorzystane do rysowania w dowolnym stylu. Znajdziemy tu klasyczne narzędzia, jak ołówek, piórko do kaligrafii, akwarele, pastele oraz farby olejne. Istnieje również możliwość tworzenia własnych „pędzli” przez zmianę parametrów tych dostarczonych z programem lub używanie bitmapy jako pędzla. Co ciekawe, ten program ma możliwość kolorowania w charakterystyczny dla komiksów sposób, czyli z typowym dla druku wzorem rastrowym. openCanvas oferuje szerokie możliwości konfiguracji kształtu rastra, w tym nietypowe wzory, jak koła, oraz dość spory wybór standardowych: romboidy, kropki, koła, szachownica, siatka, linie itd. openCanvas bardzo dobrze współpracuje z tabletem piórkowym. Narzędzia używane w programie są czułe na nacisk, więc rysowanie w nim jest bardzo naturalne. W przypadku rysowania z użyciem myszki warto skorzystać z wprowadzonego w wersji 5 systemu ułatwiającego rysowanie krzywych (aktywuje się go przy ustawieniach pędzla).

Wśród narzędzi edycji znajdują się oczywiście różne rodzaje zaznaczenia (prostokąt, elipsa, wielokąt i lasso), znana z innych programów graficznych magiczna różdżka, wypełnienie, gradient, oraz połączenie zaznaczenia z wypełnieniem, które umożliwia automatyczne wypełnienie obszaru zaraz po zaznaczeniu. Mamy tu również do dyspozycji narzędzie tekstowe, lupę, maskownicę (kadrowanie) i próbnik koloru. Ogromną zaletą openCanvas jest możliwość pracy na warstwach oraz używania masek. Całość uzupełnia zestaw podstawowych efektów (szum, rozmycie, mozaika itd.) oraz filtrów modyfikujących obraz (poziomy, balans kolorów, jasność, kontrast) i klasycznych zniekształceń.

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć do galerii użytkowników openCanvas. Można tam również znaleźć specyficzne dla tego programu pliki „Event” — pliki z zarejestrowanym postępem tworzenia danej ilustracji. Może to być nieoceniona pomoc w samej nauce rysowania. Oczywiście każdy użytkownik może nagrywać i udostępniać własne Eventy. Ponadto postęp odtwarzania można oglądać na stronach użytkowników za pośrednictwem odtwarzacza w technologii Flash.

Wersję testową openCanvas 5 dla systemu Windows można pobrać w dziale Programy -> Grafika -> Programy do malowania. openCanvas można testować przez 30 dni od instalacji lub uruchomić 300 razy, potem część funkcji zostaje zablokowana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)