OpenIndiana zastąpił OpenSolarisa

OpenIndiana zastąpił OpenSolarisa

15.09.2010 17:29, aktualizacja: 15.09.2010 23:51

Społeczność zgromadzona wokół OpenSolarisa zadecydowała o wydaniu nowej dystrybucji systemu pod nazwą OpenIndiana.

Jak informowaliśmy w drugiej połowie sierpnia, projekt OpenSolaris został zamknięty. Stało się tak na skutek zerwania współpracy między społecznością zgromadzoną wokół systemu, a jego właścicielem, firmą Oracle. Wobec takiego stanu rzeczy zadecydowano o zmianie nazwy systemu na OpenIndiana i dalszym rozwoju projektu pod tym mianem. Obecne wydanie bazuje jeszcze na oficjalnych źródłach Solarisa z rozszerzeniami dodanymi przez społeczność. W przyszłości projekt będzie rozwijany niezależnie od systemu należącego do firmy Oracle. Będzie to możliwe dzięki wsparciu ze strony fundacji Illumos.

Na stronach projektu udostępniono pierwszą wersję rozwojową OpenIndiany. Dostępna jest ona dla komputerów z procesorami x86, natomiast dla architektury SPARC pojawi się w późniejszym terminie. System można pobrać jako obraz Live CD. Stabilna wersja systemu ma pojawić się w najbliższym czasie.

Dobrze się stało, że mimo sporych problemów, społeczność zgromadzona wokół OpenSolarisa zdołała uchronić projekt przed upadkiem. Jednak to najbliższe miesiące zaważą o dalszej jego sytuacji. Jeśli uda się wprowadzić stabilne wydanie systemu, pozwoli to jego twórcom bardziej ufnie spoglądać w przyszłość.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)