Opera blokuje reklamy już także na smartfonach, nawet tych z Windowsem

Opera blokuje reklamy już także na smartfonach, nawet tych z Windowsem

16.06.2016 12:13, aktual.: 16.06.2016 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieco ponad miesiąc minął, odkąd do stabilnego wydania Opery w wersji pecetowej trafiła funkcja blokowania reklam. Dziś z tej funkcji, która z całą pewnością cieszy się zainteresowaniem użytkowników, można korzystać także na urządzeniach mobilnych.

I to na wszystkich popularnych mobilnych systemach operacyjnych: nie zapomniano nawet o mobilnym Windowsie, gdzie dostępna jest Opera Mini. Nowość trafiła zarówno na Windowsa 10, jak i 8.1. Mimo dodania tam możliwości blokowania reklam, które docelowo ma przyśpieszać ładowanie stron internetowych, to nadal trudno stwierdzić, aby Opera na Windowsie mogła konkurować pod względem wydajności czy poprawności w rysowaniu stron z Edgem.

Obraz

Blokowanie reklam było już dostępne w Operze Mini na Androida, teraz ta funkcja trafiła także do głównego wydania. Aktywować można ją w ustawieniach, w podmenu oszczędzania transferu. Ponadto nowość trafiła także do Opery Mini na iOS-a. Jest to o tyle ciekawe, że niedawno na systemie Apple’a pojawiła się aplikacja Opera VPN, która oprócz funkcji zawartej w nazwie oferuje także właśnie blokowanie reklam. W momencie wprowadzenia takich możliwości do Opery Mini na iOS-ie, funkcje zaczynają się dublować.

Trudno w organoleptycznych testach stwierdzić, czy blokowanie reklam rzeczywiście przynosi różnice w szybkości ładowania stron: sam producent podaje tylko dane względne wobec konkurencji – twierdzi, ze z włączonym blokerem Opera jest o 14% szybsza niż Chrome. Drugim aspektem jest oczywiście oszczędność danych – tutaj według twórców przeglądarki Opera ma pozwalać średnio na pobieranie 84% danych mniej niż aplikacja Google.

Obraz

Tutaj wypada się jednak zastanowić, czy inwestowanie w rozwój funkcji mających ograniczyć apetyty witryn na transfer jest w dalszej perspektywie rozsądny – można się spodziewać, że z czasem operatorzy będą oferowali warunki, w których nie będziemy już bacznie liczyć każdego megabajta, a wówczas kierunek rozwoju obrany przez Operę może się okazać nieaktualny. Aplikacje w wersji na Androida, Windowsa i iOS-a można znaleźć w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)