Opera Mini 5 i Opera Mobile 10 w finalnych wersjach

Wojciech Kowasz

16.03.2010 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się finalne wersje przeglądarek Opera Mini 5 na Javę i dla telefonów BlackBerry oraz Opera Mobile 10 na Symbiana i Windows Mobile.

Opery Mini to minimalistyczna (choć w przypadku najnowszej odsłony to prawdopodobnie złe słowo) wersja przeglądarki Opera na telefony komórkowe. Jej podstawowa wersja działa praktycznie na każdym telefonie dzięki wykorzystaniu technologii Java. Warto przypomnieć, że jedną z największych zalet Opery Mini jest kompresowanie przesyłu danych o maksymalnie 90%, co daje w rezultacie znaczne poprawienie szybkości ładowania się stron. Kompresowanie dodatkowo redukuje koszty w przypadku opłat pobieranych od jednego megabajta lub korzystania z drogiego roamingu. Nowa wersja 5 wprowadza między innymi przeglądanie w kartach, zapamiętywanie haseł, menedżer pobierania, zakładki i Szybkie wybieranie. W stosunku do poprzedniej bety, jak informuje producent, znacznie poprawiono pracę przeglądarki na urządzeniach z niewielką ilością pamięci.

Opera Mobile to z kolei przeglądarka dedykowana bardziej zaawansowanym urządzeniom przenośnym, takim jak na przykład smartfony pracujące pod kontrolą systemu Windows Mobile i Symbian. W wersji 10 pojawiło się kilka długo wyczekiwanych nowości - w odsłonie dla Windows Mobile najważniejszą jest obsługa Flash Lite 3, w obu wersjach z kolei dodana została opcja synchronizacji zakładek Opera Link. Oprócz tego wprowadzono szereg mniejszych poprawek, takich jak chociażby usprawnione zaznaczanie tekstu czy konwertowanie numerów telefonów na linki.

Finalna wersja Opery Mini 5 dostępna jest dla telefonów z Javą oraz dla smartfonów BlackBerry. Nadal w fazie beta pozostają wersje dla Windows Mobile i Androida. Finalna wersja Opery Mobile 10 dostępna jest z kolei zarówno dla urządzeń pracujących z systemem Symbian S60, jak i Windows Mobile (w wersji obsługującej ekrany dotykowe lub nie). Wszystkie odsłony przeglądarki pobrać można bezpośrednio ze strony producenta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)