Opera Mini obchodzi dziś 5 urodziny

Opera Mini obchodzi dziś 5 urodziny

24.01.2011 18:49

Opera Mini, jeden z najpopularniejszych na świecie programów do przeglądania stron internetowych na urządzeniach mobilnych, obchodzi dziś swoje piąte urodziny.

Oficjalna premiera Opery Mini na całym świecie miała miejsce 26 stycznia 2006 roku. Przez pierwszy rok działania z jej użyciem obejrzanych zostało prawie 2 miliony stron. Obecnie Opera Mini dostarcza użytkownikom prawie 47 miliardów stron miesięcznie. Przez pięć lat Opera Mini rozwijała się wraz z urządzeniami, dla których została zaprojektowana. Program jest dostępny dla ponad 3 tysięcy urządzeń i nadal wspiera telefony o małych wyświetlaczach (poniżej 128 pikseli szerokości).

Opera Mini zawdzięcza swoją popularność dodatkowej kompresji danych, z jaką strony przesyłane są do urządzenia mobilnego. Umożliwia to obarczoną mniejszym transferem a co za tym idzie szybszą prezentację treści na urządzeniu mobilnym. Aby załadować stronę, aplikacja łączy się z serwerem proxy. Żądana strona zostaje pobrana i wysłana do urządzenia w formacie OBML (Opera Binary Markup Language). Transmisja szyfrowana algorytmem RC4 z 256-bitowym kluczem. Obecnie Opera Mini w ograniczonym zakresie obsługuje także JavaScript i AJAX na stronach. Unikalny sposób pobierania i prezentacji treści umożliwił certyfikację Opery Mini dla App Store.

Na blogu Opery można przyłączyć się do drobnego konkursu urodzinowego. Najciekawsze historie związane z Operą Mini wpisane w komentarzach do wpisu zostaną nagrodzone upominkami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)