Opera na Windowsa właśnie stała się szybsza dzięki Microsoftowi i PGO

Opera na Windowsa właśnie stała się szybsza dzięki Microsoftowi i PGO

Opera na Windowsa właśnie stała się szybsza dzięki Microsoftowi i PGO
16.12.2016 16:03

Na blogu przeglądarki Opera ogłoszono kolejne efekty prac nad optymalizacją programu, tym razem z wykorzystaniem rozwijanej przez Microsoft techniki PGO, czyli Profile Guided Optimizations. W efekcie Opera w wersji przeznaczonej na Windowsa ma nie tylko działać sprawniej, ale także szybciej się uruchamiać.

W praktyce implementacja Profile Guided Optimizations w Operze polega na lokalizowaniu fragmentów kodu w pamięci: ten, który wykonuje najczęściej wykorzystywane funkcje występuje przed mniej popularnymi. Oczywiście nie mogło zabraknąć wykresów prezentujących wzrost wydajności windowsowej Opery.

Obraz

Środowiskiem testowym dla Opery z implementacji PGO był zestaw złożony z układu i7-6700 taktowanego do 3,4 GHz, w przypadku testów sekwencji startowej wykorzystano dyski SSD. Na pececie zainstalowany został 64-bitowy Windows 7, zaś porównanie dotyczyło Opery 43.0.2440.0 skompilowaną z i bez PGO.

Twórcy przeglądarki zaznaczają, że dotychczasowe efekty nie są jeszcze ostatnim słowem Opery w kwestii implementacji PGO. Już teraz jednak sekwencja skrócona z PGO ma być 13% szybsza, niż w Operze bez optymalizacji. Twórcy podzielili się także wynikami z benchmarków: w Speedometrze dzięki PGO udało się osiągnąć wynik lepszy o 5,88% w wersji 32-bitwej i 4,61% w 64-bitowej.

Opera nie jest pierwszą przeglądarką, która będzie korzystać z dobrodziejstw Profile Guided Optimizations. W zeszłym miesiącu dzięki tej technice przyśpieszył Chrome. Testowe kompilacje deweloperskie dostępne są w wersji 32-bitowej i 64-bitowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)