Oracle oddaje OpenOffice społeczności

18.04.2011 11:56

Firma Oracle ogłosiła, że nie będzie dalej rozwijać komercyjnej wersji popularnego pakietu OpenOffice. Projekt zostanie oddany w ręce społeczności.

Szef firmy, Edward Screven, stwierdził w oświadczeniu prasowym, że celem Oracle’a będzie teraz ścisła współpraca z członkami społeczności rozwijającej bezpłatną wersję pakietu biurowego. Firma nie ma zamiaru już zajmować się komercyjnymi projektami - zarówno płatnym wydaniem OpenOffice, jak i Oracle Cloud Office. Czyżby firma wreszcie poszła po rozum do głowy? Jak dotąd Oracle oskarżany był o ignorowanie społeczności zajmującej się rozwojem jej programów. W ubiegłym roku zamknięto OpenSolarisa, a nieco później grupa osób współtworzących OpenOffice stworzyła własny fork pakietu - LibreOffice.

Oracle zapewnia, że będzie pomagać w rozwoju otwartych projektów, a także wspierać takie standardy dokumentów jak choćby Open Document Format (ODF). Możliwe jednak, że firma jest po prostu zmęczona rozwojem OpenOffice, który nie przynosi komercyjnych zysków. Łatwiej jest go oddać społeczności pasjonatów. Jednak nie wiadomo jeszcze, jak konkretnie będzie wyglądała współpraca nad OpenOffice.

Oracle jak dotąd nie wypowiedział się, czy zamierza skontaktować się z The Document Foundation w sprawie ewentualnej współpracy. Na blogu fundacji rozwijającej LibreOffice pojawiły się natomiast dość przychylne komentarze dotyczące decyzji firmy Oracle. Od tego, jak będzie przebiegać współpraca nad OpenOffice zależą przede wszystkim najbliższe działania właściciela OpenOffice. Czy projekt zostanie połączony z LibreOffice? A może nadal będą rozwijane dwa pakiety biurowe?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)