Oracle pozywa Google’a do sądu

Oracle pozywa Google’a do sądu

13.08.2010 11:19, aktualizacja: 13.08.2010 11:59

Google został pozwany do sądu za wykorzystanie Javy w systemie Android dla smartfonów. Pozew skierowali przedstawiciele firmy Oracle.

Oracle wydał oświadczenie prasowe, w którym stwierdza, że Google świadomie, bezpośrednio i wielokrotnie naruszył intelektualne prawa Oracle’a do Javy. Dlatego Oracle przed sądem będzie domagać się zadośćuczynienia za złamanie prawa, powiedziała rzeczniczka spółki, Karen Tillman. Według pozwu, który wpłynął do stanowego sądu w Kalifornii, Google naruszył cały szereg patentów należących do firmy Oracle. Co więcej, jak dowiedział się CNet, wykorzystano prawa autorskie do kodu Javy, specyfikacji i innych materiałów. Nie podano sumy, jakiej będzie się domagać Oracle za naruszenie praw patentowych.

Problem z wykorzystaniem Javy sięga początków Androida, czyli 2007 r. Implementacja Javy zastosowana przez firmę Google jest inna od tej rozwijanej przez pozostałych twórców telefonów komórkowych. Programiści z Mountain View przygotowali własną wirtualną maszynę o nazwie Dalvik, która korzysta z niektórych plików Java na potrzeby Androida. System dla smartfonów nie używa jednak specyfikacji w ramach Java Community Process. Nie wiadomo jeszcze jak zareaguje Google na pozew ze strony Oracle’a. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że jeszcze nie udało im się zapoznać z dokumentami złożonymi do sądu.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)