Ostrzeżenia dla piratów także w Finlandii, ale bez konsekwencji

29.07.2010 18:03

Pomysł z ostrzeganiem piratów internetowych staje się coraz popularniejszy. Po Wielkiej Brytanii, Francji czy Irlandii chcą go wprowadzić również władze Finlandii - tyle, że bez żadnych konsekwencji...

Trwają prace nad nowym prawem, które pozwoli fińskim operatorom przesyłać ostrzeżenia internautom pobierającym nielegalnie muzykę i filmy. Parlamentarzyści planują wprowadzenie takiej możliwości na wzór innych europejskich krajów. Problem w tym, że na ostrzeżeniach się skończy. Jak donosi fiński serwis YLE.fi, operator nie będzie miał prawa wyciągnąć żadnych konsekwencji wobec piratów. Zdaniem Antti Kotilainena, prezesa Centrum Antypirackiego, takie prawo nie przyniesie żadnych rezultatów. Co ciekawe, to samo twierdzi sekretarz Fińskiej Partii Piratów, Pasi Palmulehto.

Zdaniem Palmulehta nowe prawo jest lawirowaniem rządu, który jednocześnie próbuje spełniać żądania organizacji chroniących prawa autorskie i nie narazić się obywatelom. Finlandia jest obecnie jednym z krajów posiadających najpowszechniejszy dostęp do Internetu. Pod koniec zeszłego roku przyjęto ustawę dającą każdemu obywatelowi prawo do połączenia z Siecią o prędkości 1 Mbps. Duża społeczność internautów ma o wiele większe znaczenie dla polityków, niż w innych państwach. Przyjmując prawo o ostrzeżeniach dla piratów fiński rząd stara się najwyraźniej zadowolić zarówno wytwórnie, jak i obywateli. W efekcie może jednak zniechęcić jednych i drugich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)