Oszuści na OLX dalej wykorzystują nowy sposób płatności. Jest kolejna fałszywa strona

Oszuści na OLX dalej wykorzystują nowy sposób płatności. Jest kolejna fałszywa strona

fot. dobreprogramy
fot. dobreprogramy
Adam Bednarek
01.11.2020 16:38

Oszuści na OLX dalej grasują. Nowe oszustwo pokazuje, że cyberprzestępcy dostosowują się do zmian twórców serwisu i stale udoskonalają swoje metody.

We wrześniu platforma udostępniła swój system płatności i program ochrony kupujących. Serwis pozwalający dokonać transakcji szybko stał się pożywką dla oszustów, którzy natychmiast stworzyli fałszywe wersje portalu. Teraz mamy do czynienia z kolejną kampanią.

Na oszusta trafił Krzysztof Majdan, redaktor naczelny serwisu innpoland.pl. W przypadku tego przekrętu ofiarą jest wystawiający przedmiot. Oszust zgłasza się do autora ogłoszenia. Informuje, że jest zainteresowany kupnem, a całość ma się odbyć za pośrednictwem systemu OLX.

W końcu przestępca wysyła link do serwisu, który rzekomo pozwala odebrać wpłacone pieniądze. Podstawiony serwis służy do wyłudzenia danych z karty płatniczej. Ofiara ma wpisać numer karty, ważność i kod CVV.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego przekrętu, tak i teraz strona ma podejrzaną nazwę i pełna jest błędów. Zdziwić może choćby komunikat "Otrzymać 100 PLN", jakby żywcem skopiowany z internetowego tłumacza.

Jak widać teraz na baczność muszą się mieć nie tylko ci, którzy na OLX kupują. Nowy system miał ułatwić transakcje i sprawić, że będą bezpieczniejsze, tymczasem oszuści i tak znaleźli furtkę.

OLX na swojej stronie przypomina:

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata. (...) omawiaj szczegóły tylko na czacie OLX - i nie klikaj w linki od nieznajomych.

Warto o tym pamiętać - bez względu na to, czy jest się sprzedającym, czy kupującym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)