Oszuści podszywają się pod chatbota Apple. Oferują iPhone 12 za jednego funta

Oszuści podszywają się pod chatbota Apple. Oferują iPhone 12 za jednego funta

fot. Apple
fot. Apple
Arkadiusz Stando
27.09.2020 17:17

Cyberprzestępcy powracają do metod, które wydawały się być już przeszłością. Wysyłają wiadomości SMS z informacją o możliwości przetestowania nowego iPhone'a 12 kosztem jednego czy dwóch funtów. Przed oszustami ostrzega serwis Sophos.

SMS-y nadal są standardową formą komunikacji. Te wiadomości straciły co prawda już swoją główną rolę, gdyż większość z nas preferuje komunikatory internetowe w celu utrzymywania kontaktów ze znajomymi czy rodziną. Nie oznacza to jednak, że dla wszystkich straciły tę samą wartość.

SMS-y świetnie sprawdzają się nadal jako metoda przekazywania informacji biznesowych. Otrzymujemy dzięki nim powiadomienia od kuriera, kody potwierdzenia do operacji bankowych czy kody logowania. Ale SMS-y to także narzędzie idealne do pewnego rodzaju cyberataku, zwanego "smishingiem". Dlaczego? Ponieważ pozwalają na skracanie adresów URL zawartych w wiadomościach.

Dzięki temu, wiadomość SMS teoretycznie będzie krótsza i pozwala zawrzeć więcej znaków. Dla cyberprzestępców to natomiast furtka do przesłania linku prowadzącego np. do złośliwego oprogramowania. Tym razem oszuści prowadzą ofiary do fałszywej strony marki Apple, gdzie chatbot informuje o możliwości przetestowania iPhone'a 12 kosztem jednego czy dwóch funtów za opłatę przesyłki.

350314078369369492
350314078369435028

Celem oszustwa jest oczywiście wyłudzenie danych karty kredytowej. W kolejnym okienku pojawia się formularz, w którym rzekomo ofiara opłaca przesyłkę kurierską. Strona jest nawet zabezpieczona protokołem HTTPS i wygląda dość wiarygodnie. Jednakże ofiary nigdy nie zobaczą darmowych iPhone'ów 12, a także stracą pieniądze na swoich kontach bankowych.

350314078369566100

Dla osób z dużym doświadczeniem w sieci tego typu oszustwa od razu wydają się oczywistym fałszem. Nie ma tu się nawet nad czym zastanawiać. Jednakże pamiętajmy, że z sieci oraz smartfonów korzystają także osoby starsze, które niekoniecznie zdają sobie sprawę z zagrożenia. Sophos słusznie zauważa, że powinniśmy jak najczęściej ostrzegać rodzinę czy znajomych, którzy mogą dać się złapać w sidła oszustów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)