Oszustwo na kryptowaluty. Słynny aktor dał się nabrać?

Oszustwo na kryptowaluty. Słynny aktor dał się nabrać?
Źródło zdjęć: © East News | Piero Oliosi
Adam Gaafar

08.08.2021 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co łączy Stevena Seagala i kryptowaluty? Wielka piramida finansowa, którą słynny aktor miał nieświadomie promować własnym nazwiskiem. Na oszustwo dało się nabrać blisko 500 inwestorów, którzy stracili łącznie 11 mln dolarów.

Początki tego oszustwa sięgają 2017 r. Wtedy właśnie internetowa platforma inwestycyjna Start Options zaczęła poszukiwać inwestorów skłonnych ulokować swoje środki w cyfrową walutę. Platformę prowadził serbsko-australijski oszust Kristijan Krstic, ukrywający się pseudonimem Felix Logan. 

Nie zdradzał swojego prawdziwego nazwiska, ponieważ wcześniej został oskarżony o stworzenie piramid finansowych w Australii i Kanadzie. Twarzą platformy był John DeMarr, 55-letni prywatny detektyw, który niedawno przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Obiecywali ogromne zyski

Oferta Start Options od początku mogła wzbudzać podejrzenia, gdyż była nierealnie atrakcyjna – platforma obiecywała od 25 do 200 proc. zysku z przeciągu dwóch miesięcy.

Potencjalnych inwestorów kusiła także rzekomym doświadczeniem w kopaniu kryptowalut – przekonywała, że prowadzi gigantyczne farmy w Chinach. Po ulokowaniu środków firma przekazywała inwestorom fałszywe poświadczenia dotyczące rosnących zysków.

Gdy oszukane osoby zaczęły zauważać, że coś jest nie tak i żądały zwrotu pieniędzy, informowano je, że ich fundusze są przenoszone na początkową ofertę kryptowaluty Bitcoiin2Gen, która przyniesie im… 8 tys. razy większy zwrot. W rzeczywistości ani krytpowaluta, ani farmy w Chinach nie istniały.

Seagal reklamował piramidę finansową

W oszustwo wplątał się słynny amerykański aktor kina akcji Steven Seagal, który zgodził się reklamować całe przedsięwzięcie. Twierdził, że nie był świadomy, iż ma do czynienia z przekrętem. Do promowania platformy miał go namówić DeMarr, obiecując kontrakt opiewający podobno na kwotę miliona dolarów.

W marcu 2018 r. aktor i Ksrtic ogłosili, że opuszczają firmę. Wtedy inwestorzy zaczęli masowo domagać się zwrotu pieniędzy. Nigdy ich już jednak nie zobaczyli, gdyż Krstic zniknął z 7 mln dolarów, które były ulokowane na kontrolowanych przez niego kontach. Nie wiadomo, co stało się z pozostałymi 4 mln dolarów, które zostały wpłacone na rzecz Start Options.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)