Oszustwo "na Netflix". KNF ostrzega przed tymi wiadomościami

Netflix to jedna z najpopularniejszych platform VOD
Netflix to jedna z najpopularniejszych platform VOD
Źródło zdjęć: © Unsplash

18.06.2022 18:28, aktual.: 19.06.2022 00:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści polują na subskrybentów usługi Netflix. Do Polaków trafiają SMS-y, które nakłaniają do zrealizowania płatności za dostęp do popularnej platformy VOD. Niestety nie stoi za nimi Netflix, a cyberprzestępcy.

Subskrybenci usługi Netflix stali się kolejnym celem internetowych oszustów. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego poinformował za pośrednictwem Twittera o nowych przypadkach oszustw z wykorzystaniem wizerunku popularnej platformy VOD.

Oszuści rozsyłają wiadomości SMS z informacją, że ostatnia płatność za subskrypcję usługi Netflix została odrzucona i konieczne jest jej pilne zaktualizowanie. W tym celu mielibyśmy skorzystać z serwisu konto-netflix[.]com. Jest to oczywiste oszustwo i w żadnym wypadku nie należy otwierać przesłanego odnośnika, a tym bardziej nikt nie powinien podawać żadnych danych w podanym serwisie.

Oszuści tym razem naprawdę się napracowali. Przygotowana przez nich strona na pierwszy rzut oka wygląda całkiem profesjonalnie. I równie mocno ma uderzać w potencjalne ofiary.

Standardowym celem oszustów jest pozyskanie danych karty płatniczej lub danych, które umożliwiają dostęp do konta bankowego. Tym razem także zaczynają od wyłudzenia takich danych, ale to dopiero początek.

Kolejnym krokiem jest nakłonienie ofiary do podłączenia aplikacji z płatnościami Apple Pay. W tego typu rozwiązaniach limity często są wyższe niż przy standardowej karcie, więc to po prostu kolejna szansa na wyprowadzenie pieniędzy z konta ofiary.

Warto zweryfikować, czy wiadomość od oszustów nie trafiła do waszych skrzynek i czy przypadkiem nie nabraliście się na próbę oszustwa. Jeśli okaże się, że podaliście swoje dane w rzeczonym serwisie, najważniejsze jest szybkie zablokowanie karty i w razie potrzeby płatności mobilnych.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)