Oszustwo na "pułkownika armii USA". Kobieta nabrała się na przesyłkę z sejfem

Oszustwo na "pułkownika armii USA". Kobieta nabrała się na przesyłkę z sejfem

Mężczyzna podszywał się pod pułkownika armii USA i obiecał kobiecie przekazanie sejfu - zdjęcie ilustracyjne
Mężczyzna podszywał się pod pułkownika armii USA i obiecał kobiecie przekazanie sejfu - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO
10.10.2023 12:10, aktualizacja: 10.10.2023 18:22

42-letnia kobieta z powiatu płońskiego padła ofiarą oszustwa. Mężczyzna, który przedstawił się jako pułkownik armii USA, obiecał jej przesyłkę zawierającą sejf z 200 tys. euro. Kobieta, uwierzywszy w jego obietnice, sześć razy opłaciła koszty związane z transportem przesyłki. Niestety, przesyłka od poznanego w internecie "amerykańskiego żołnierza" nigdy nie dotarła. Kobieta, która z niecierpliwością czekała na przesyłkę, straciła w sumie 17 tys. zł.

Komisarz Kinga Drężek-Zmysłowska, rzeczniczka policji w Płońsku, poinformowała we wtorek o tym zdarzeniu. Wyjaśniła, że 42-letnia mieszkanka powiatu płońskiego otrzymała zaproszenie do grona znajomych na popularnym portalu społecznościowym od nieznajomego mężczyzny. Mężczyzna ten przedstawił się jako pułkownik armii USA i stopniowo zdobywał zaufanie kobiety, opowiadając jej o swoim życiu.

Oszustwo na amerykańskiego żołnierza powraca

Rzekomy pułkownik armii USA utrzymywał, że niedługo ma przejść na emeryturę i posiada sejf z gotówką w kwocie 200 tys. euro oraz papierami wartościowymi. "Poprosił kobietę o podanie adresu, gdyż chciał jej ten sejf przesłać. Obiecał, że po przejściu na emeryturę do niej przyjedzie. 42-latka przystała na propozycję mężczyzny" - relacjonowała kom. Drężek-Zmysłowska.

Jak dodała, w trakcie internetowych konwersacji z 42-latką, rzekomy amerykański oficer poinformował ją, że niestety pojawiły się nieprzewidziane kłopoty z przesyłką. Przesyłka została zatrzymana na granicy i w związku z tym trzeba opłacić koszty związane m.in. z transportem i cłem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Kobieta wykonała w sumie sześć przelewów na łączną kwotę 17 tys. zł. Kiedy wartościowa przesyłka nadal nie nadchodziła, a amerykański żołnierz pytał o kolejne wpłaty pieniędzy, 42-latka zorientowała się, że została oszukana" - dodała kom. Drężek-Zmysłowska.

Policja ostrzega: "pamiętajmy, przestępcy stale doskonalą swoje metody działania, zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez internet, zwłaszcza wtedy, gdy proszą o pieniądze".

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)