Otello Corporation – to nowa nazwa firmy, która kiedyś robiła świetną przeglądarkę

Otello Corporation – to nowa nazwa firmy, która kiedyś robiła świetną przeglądarkę

Otello Corporation – to nowa nazwa firmy, która kiedyś robiła świetną przeglądarkę
19.12.2017 14:33

Opera Software przestaje być Operą – przynajmniej w swojejkorporacyjnej tożsamości. Przeglądarki pozostają przy nazwieznanej nam od lat, ale sam biznes, a raczej to co z niego zostało powejściu do gry chińskich inwestorów, będzie teraz nosił nazwęOtello Corporation. Dlaczego właśnie ta słynna opera GiuseppeVerdiego stała się inspiracją dla nazwy? Ryzykowne odniesienie –pamiętamy przecież los ciemnoskórego żołnierza w służbieRepubliki Weneckiej, który zabija piękną Desdemonę za domniemanąniewierność, by wreszcie samemu w rozpaczy popełnić samobójstwo.Czy tę historię znali decydenci norweskiej firmy?

Przypomnijmy, że Opera Software ASA nie jest już producentemprzeglądarek z rodziny Opera. W lipcu 2016 roku przeglądarki tezostały sprzedane wraz z narzędziami do zarządzania prywatnościąi wydajnością, oraz prawami do korzystania z nazwy, chińskiemukonsorcjum Golden Brick Capital za 600 mln dolarów. Transakcjazostała sfinalizowana cztery miesiące później, a samej publicznienotowanej spółce Opera Software ASA został w zasadzie biznesreklamowy i pozostałe zasoby niesprzedane Chińczykom.

Today, Opera Software ASA known for its Bemobi, Adcolony and Skyfire companies, announced its future name change to Otello Corporation. However, Opera Software AS popular for its Opera & Opera Mini browsers remains as #Opera & is a privately held company headquartered in Norway.

— Opera (@opera) December 18, 2017Wśród tych zasobów nie było jednak nazwy. Na mocy układu zGolden Brick Capital, jedynie przez rok po transakcji Opera SoftwareASA mogła pozostać przy swojej starej nazwie. Teraz zaczyna zmianęnazwy na Otello Corporation. Jej głównym zajęciem będzieprowadzenie usług reklamy mobilnej AdColonyoraz wywodzącego się z Brazylii producenta oprogramowania mobilnegoBemobi.

Co z tego wynika dla zwykłych użytkowników? Poza symbolicznąwymową tego co się stało, dokładnie nic. Producentem przeglądarekOpera i Opera Mini jest bowiem firma Opera Software AS (czyli spółkaz ograniczoną odpowiedzialnością), w całości należąca dochińskiego konsorcjum – i oczywiście zachowująca swojąklasyczną nazwę.

Giełda najwyraźniej pozytywnie zareagowała na oficjalnykomunikat o zmianie nazwy – jednak by wyciągnąć spółkę zfinansowego dołka, trzeba będzie jeszcze wiele zrobić. W ostatnichmiesiącach kurs akcji ex-Opery Software ASA był najniższy odpięciu lat. Być może to wynik tego, że w powszechnej świadomościwciąż publicznie notowaną spółkę łączy się z przeglądarkami:nawet Bloomberg w swoim katalogu ogłasza,że to producent przeglądarek desktopowych i mobilnych. Jako OtelloCorporation, firma te wszystkie skojarzenia zostawi za sobą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)