Oto początek końca: Unity znika z metapaczek Ubuntu

Oto początek końca: Unity znika z metapaczek Ubuntu01.06.2017 18:28
Oto początek końca: Unity znika z metapaczek Ubuntu

Minęły niemal dwa miesiące, odkąd Mark Shuttleworth ogłosił rewolucyjne zmiany w Ubuntu. Dla użytkowników dystrybucji na pecetach najważniejszą z nich jest porzucenie środowiska graficznego Unity na rzecz GNOME Shell. Były słowa, dziś przyszedł czas na czyny: Unity zniknęło już z metapaczek Ubuntu.

350200686467835841

Dostępna jest już propozycja najnowszej wersji metapaczki Ubuntu, czyli paczki zawierającej informacje o zależnościach. Na liście wprowadzonych zmian znajdziemy potwierdzenie, że intensywne zmiany nad migracją na GNOME Shell trwają. Lwia część zmian odnosi się bowiem do usunięcia komponentów środowiska Unity, nie zabrakło także ckliwego pożegnania ze strony proponującego Didiera Roche:

Żegnaj Unity, to była długa i pełna wrażeń przygoda: od Unity0 w vala+mutter dla Ubuntu Netbook Edition,aż do Unity1, które stało się Unity7 z przepisanym do C++ compizem i dodatkami do Nuxa. Mieliśmy kupę zabawy, satysfakcji, smutki i szaleństwa… nie zapominając także o zawieszkach!

Abstrahując już jednak od pożegnalnego tonu, warto zwrócić uwagę na to, jakie zmiany zapowiada nowa metapaczka. Poza pozbyciem się Unity, na liście zmian pojawiło się też bowiem zastąpienie komponentów tego środowiska nowymi, z GNOME Shell. Dotyczy to także ustawień systemowych, które zostaną zastąpione forkiem tych znanych z GNOME.

Zmiany w pierwszej kolejności odczują użytkownicy testowych wersji Ubuntu 17.10, trzeba jednak pamiętać, że zawartość metapaczki nie poskutkuje usunięciem z ich dysku Unity, a jedynie doprowadzi do instalacji komponentów GNOME obok dotychczas wykorzystywanego środowiska graficznego. Nową metapaczkę można pobrać z Launchpada.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)