Otwarty i darmowy klon Windowsa zbuduje sam siebie, pozwoli zagrać w Warcrafta III

Otwarty i darmowy klon Windowsa zbuduje sam siebie, pozwoli zagrać w Warcrafta III

Otwarty i darmowy klon Windowsa zbuduje sam siebie, pozwoli zagrać w Warcrafta III
24.07.2018 23:56

Sen o wolnym Windowsie, rozwijanym zgodnie z potrzebamispołeczności, a nie pod dyktando biznesowej strategii Microsoftujakoś nie chce się rozwiać. Po 20 latach prac ReactOS jest wciążrozwijany, a wydana właśnie wersja 0.4.9 jest znaczącym krokiemnaprzód w tym rozwoju. Otwarty odpowiednik Windowsa można jużwykorzystać do zbudowania samego siebie. Świadczy to dobrze odojrzałości kernela ReactOS-a, gdyż mało zadań jest równieobciążających pamięć i I/O systemu, co właśnie wielowątkowakompilacja i linkowanie dużego projektu software’owego.

Osoby zainteresowane ReactOS-em pamiętają, że ponad 10 lat temusystem ten już pozwalał na skompilowanie samego siebie. Jednakulepszenia wprowadzane w kernelu, mające uczynić go bardziejkompatybilnym z kernelem NT, sprawiły że system zawieszał sięprzy budowaniu większych projektów, zawodziła komunikacja zsystemem plików. Udało się do tego wrócić w dużym stopniudzięki kodowi zapożyczonemu z FreeBSD, konkretnie implementacjifunkcji sortowania qsort.

ReactOS budowany na ReactOS-ie za pomocą kompilatora MingW
ReactOS budowany na ReactOS-ie za pomocą kompilatora MingW

ReactOS 0.4.9 ma być też znacznie bardziej stabilny. Namierzonogłówne źródło dotychczas pojawiających się niestabilności, tosterownik systemu plików FastFAT, który nadmiernie pochłaniałdostępne bufory przy kopiowaniu większych plików. Po skorygowaniujego zachowania mechanizmem dławienia zapisu i ograniczeniu dostępudo bufora nieco spadła wydajność systemu w operacjach I/O, wzamian jednak wyeliminowano awarie.

Ważną zmianą jest też poprawnie obsługi nieczystychwolumenów: teraz jak zostaną wykryte, system automatycznie wywołanarzędzie chkdsk by naprawić ich strukturę. Pozwoli to uniknąćuszkodzeń plików, a nawet nieodtwarzalnych uszkodzeń calegosystemu plików po zawieszeniu się ReactOS-a.

Porządki w systemie plików
Porządki w systemie plików

Tym zmianom „pod maską” towarzyszą ulepszenia graficznejpowłoki systemu. Podobnie jak Windows, ReactOS potrafi jużobsługiwać w swoim menedżerze plików archiwa ZIP poprzezrozszerzenie zipfldr – nie trzeba instalować więc żadnychdodatkowych narzędzi. Przetwarzanie archiwów jest bardzo szybkie.

ReactOS 0.4.9 improvements overview

Kolejne ulepszenie to rozszerzenie możliwości operacji przeciągnij i upuśćzrobionej z prawym przyciskiem myszy – teraz wywołuje to menukontekstowe pytające, czy plik ma zostać przeniesiony, skopiowanyczy też jedynie utworzony skrót do niego. Drobiazg, ale twierdząautorzy, był trudny w zaimplementowaniu.

Nowa wersja systemu doczekała się też licznych ulepszeńmenedżera urządzeń, miksera dźwięku, ustawień myszy, schowka ipowłoki tekstowej. Można definiować własne rozszerzenia plików ipowiązywać je z aplikacjami. Dodano możliwość prezentowania sięoprogramowaniu win32 jako Windows 8.1 i położono podstawy podmożliwość uruchamiania w przyszłości ReactOS-a z urządzeń USB.

Warcraft III running on ReactOS

Dzięki tym wszystkim wprowadzonym zmianom wzrosła kompatybilnośćz windowsowym oprogramowaniem. ReactOS 0.4.9 uruchomi wieleklasycznych gier, w tym StarCrafta, Worms Reloaded i Warcraft III:Reign of Chaos. Udało się nawet uruchomić emulator Maka PearPC zsystemem Mac OS X 10.4. To oczywiście w dużym stopniu zasługaprojektu Wine – wiele bibliotek DLL jest zapożyczonych z jegowersji 3.3 Staging.

Zainteresowani ReactOS-em znajdą obrazy ISO (LiveCD i BootCD) nastronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (197)