ownCloud 9 dostępny z nowościami we współdzieleniu i lepszą skalowalnością

ownCloud 9 dostępny z nowościami we współdzieleniu i lepszą skalowalnością

ownCloud 9 dostępny z nowościami we współdzieleniu i lepszą skalowalnością
09.03.2016 13:22, aktualizacja: 09.03.2016 14:42

ownCloud to popularna usługa, która umożliwia stworzenie własnej chmury do przechowywania plików, która została wzbogacona o wiele przydatnych narzędzi. Dzięki nim ownCloud może nie tylko konkurować z takimi usługami jak Dysk Google czy Dropbox, ale w wielu aspektach oferować znacznie więcej. Udostępniona została właśnie nowa wersja usługi oznaczona numerem 9, która została ogłoszona wydaniem, które od początku istnienia ownClouda przynosi najwięcej nowości.

W wersji 9.0.0 ownClouda położono nacisk przede wszystkim na współpracę z innymi użytkownikami. Dostępne wcześniej funkcję współdzielenia i wspólnego edytowania (tych możliwości jest zresztą znacznie więcej, niech o ich bogactwie świadczy na przykład możliwość przeprowadzania wideorozmów) rozszerzono o możliwość dodawania komentarzy do konkretnych plików. Możliwe jest już także oznaczanie ich tagami, a następnie organizowanie zawartości ownClouda za ich pomocą.

Pojawiły się także nowe możliwości informowania o przeprowadzonych zmianach. Oprócz dotychczasowego panelu aktywności, gdzie widoczne były ostatnie modyfikacje, użytkownicy ownClouda zyskali w nowej wersji także powiadomienia. Ich treść może dotyczyć nie tylko zmian w plikach, ale oczywiście także kalendarzy dostępnych w usłudze, które można synchronizować pomiędzy urządzeniami oraz udostępniać innym.

Wspomniane udostępnianie, co dotyczy nie tylko kalendarzy, ale wszystkich plików przechowywanych w usłudze, może być od teraz realizowane także z użytkownikami, którzy nie mają dostępu do tego samego konta. ownCloud może już bowiem generować linki jednocześnie zabezpieczając stronę docelową hasłem. Nie ma zatem problemu, aby przekazać link jednym kanałem i hasło do strony drugim, aby dodatkowo zabezpieczyć zawartość chmury.

Nowy ownCloud, według twórców, ma także działać bezproblemowo nawet przy największym obciążeniu. Chwalą się oni, że dzięki współpracy z największymi użytkownikami usługi (między innymi CERN), opracowano taką skalowalność kolejnych węzłów, dzięki której gospodarz nie odczuje różnic w obciążeniu usługi ruchem wygenerowanym przez innych użytkowników. Nowości oczywiście jest znacznie więcej, z ich pełną lista można zapoznać się na stronie ownClouda.

Instalator serwera najnowszej wersji ownClouda można pobrać ze strony producenta, natomiast mobilne klienty usługi na Androida i iOS-a są dostępne w naszej bazie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)