ownCloud 9 dostępny z nowościami we współdzieleniu i lepszą skalowalnością

ownCloud 9 dostępny z nowościami we współdzieleniu i lepszą skalowalnością

09.03.2016 13:22, aktual.: 09.03.2016 14:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ownCloud to popularna usługa, która umożliwia stworzenie własnej chmury do przechowywania plików, która została wzbogacona o wiele przydatnych narzędzi. Dzięki nim ownCloud może nie tylko konkurować z takimi usługami jak Dysk Google czy Dropbox, ale w wielu aspektach oferować znacznie więcej. Udostępniona została właśnie nowa wersja usługi oznaczona numerem 9, która została ogłoszona wydaniem, które od początku istnienia ownClouda przynosi najwięcej nowości.

W wersji 9.0.0 ownClouda położono nacisk przede wszystkim na współpracę z innymi użytkownikami. Dostępne wcześniej funkcję współdzielenia i wspólnego edytowania (tych możliwości jest zresztą znacznie więcej, niech o ich bogactwie świadczy na przykład możliwość przeprowadzania wideorozmów) rozszerzono o możliwość dodawania komentarzy do konkretnych plików. Możliwe jest już także oznaczanie ich tagami, a następnie organizowanie zawartości ownClouda za ich pomocą.

Pojawiły się także nowe możliwości informowania o przeprowadzonych zmianach. Oprócz dotychczasowego panelu aktywności, gdzie widoczne były ostatnie modyfikacje, użytkownicy ownClouda zyskali w nowej wersji także powiadomienia. Ich treść może dotyczyć nie tylko zmian w plikach, ale oczywiście także kalendarzy dostępnych w usłudze, które można synchronizować pomiędzy urządzeniami oraz udostępniać innym.

Wspomniane udostępnianie, co dotyczy nie tylko kalendarzy, ale wszystkich plików przechowywanych w usłudze, może być od teraz realizowane także z użytkownikami, którzy nie mają dostępu do tego samego konta. ownCloud może już bowiem generować linki jednocześnie zabezpieczając stronę docelową hasłem. Nie ma zatem problemu, aby przekazać link jednym kanałem i hasło do strony drugim, aby dodatkowo zabezpieczyć zawartość chmury.

Nowy ownCloud, według twórców, ma także działać bezproblemowo nawet przy największym obciążeniu. Chwalą się oni, że dzięki współpracy z największymi użytkownikami usługi (między innymi CERN), opracowano taką skalowalność kolejnych węzłów, dzięki której gospodarz nie odczuje różnic w obciążeniu usługi ruchem wygenerowanym przez innych użytkowników. Nowości oczywiście jest znacznie więcej, z ich pełną lista można zapoznać się na stronie ownClouda.

Instalator serwera najnowszej wersji ownClouda można pobrać ze strony producenta, natomiast mobilne klienty usługi na Androida i iOS-a są dostępne w naszej bazie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)