P2P legalne w Hiszpanii

P2P legalne w Hiszpanii

16.03.2010 13:59

Zaskakujący wyrok w hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości. Sędzia Raul N. García Orejudo uznał, że dzielenie się plikami w sieci peer-to-peer jest zgodne z prawem. Stwierdził również, że praw autorskich nie łamią strony takie jak np. The Pirate Bay udostępniające linki do materiałów.

Prośbę o zajęcie się sprawą złożył hiszpański odpowiednik ZAiKSu, organizacja SGAE. Jej przedstawiciele mieli nadzieję, że sąd zakaże korzystania z rozprowadzanej za darmo w Internecie muzyki. Skarga dotyczyła hiszpańskiej strony z linkami do materiałów w sieci eDonkey - ElRincondeJesus. Okazała się całkowitą katastrofą - zdaniem sędziego internauci mają prawo wymieniać się plikami w sieciach P2P, co więcej, strony typu non-profit mogą zamieszczać linki do plików w sieci BitTorrent, eDonkey i podobnych. Przesyłanie muzyki i udostępnianie jej w Internecie nie narusza żadnych praw chronionych przez prawo własności intelektualnej - powiedział sędzia.

Hiszpańskie prawo zabrania publicznego udostępniania materiałów objętych prawami autorskimi. Jednak zdaniem Orejudy, linki do plików muzycznych nie są niezgodne z ustaleniami prawodawcy. Jeśli właściciel strony nie czerpie z tego korzyści materialnych, wszystko jest w porządku - uznał sędzia. SGAE już zapowiedziała apelację od wyroku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)