Pakistan blokuje Facebooka za obrazę islamu

20.05.2010 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pakistańskie władze zadecydowały o zablokowaniu popularnego serwisu Facebook. Powodem jest strona zachęcająca do tworzenia podobizn przedstawiających Mahometa.

Wszystko zaczęło się od znanego, satyrycznego serialu South Park, w którym pokazano Mahometa w przebraniu misia. W kulturze islamskiej tworzenie podobizn proroka jest zabronione, toteż popularna kreskówka spotkała się z protestami na całym świecie ze strony społeczności muzułmanów. Osoby, które uznały, że ataki na twórców South Parku są mocno przesadzone stworzyły stronę w Facebooku zatytułowaną „Dzień kiedy Wszyscy Rysują Mahometa”. Akcja ma mieć dzisiaj swoją inaugurację. Jak informuje The New York Times, właśnie z jej powodu pakistański rząd nakazał swoim dostawcom internetu zablokować popularny serwis społecznościowy. Co ciekawe, został on wyłączony jedynie na określony czas - do 31 maja. Oprócz Facebooka zabroniono korzystania z Wikipedii i Flickra. Wcześniej - w 2007 r. - Pakistan uniemożliwił swoim obywatelom dostęp do YouTube.

Ostatnio do krajów cenzurujących Internet dołączył Afganistan. Wśród nich są już takie państwa jak Chiny, Wietnam, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Indie - w sumie około 40 państw. Zdaniem organizacji OpenNet Initiative badającej cenzurę w Sieci, jeszcze w 2002 r. dostęp do materiałów ograniczony był tylko w 4 krajach na świecie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)