Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode

Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode
04.08.2015 10:56
Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode
Redakcja
Redakcja

Znamy już pierwsze wrażenia wielu osób, które sięgnęły po Windows 10. Są one skrajnie różne: niektórzy nie są w stanie zaktualizować systemu, inni borykają się z różnymi problemami, a jeszcze inne osoby korzystają z niego jak ze starszych wydań. Wiele osób zgadza się jednak co do jednego: wiele można zarzucić wygodzie obsługi nieco bardziej zaawansowanych opcji.

Nowy system wprowadza dodatkowy panel ustawień, który całkowicie nie zastępuje klasycznego panelu sterowania. Cześć z ustawień występuje w obu z nich, część natomiast się wzajemnie uzupełnia, co zdecydowanie trudno nazwać rozwiązaniem czytelnym i intuicyjnym. W takim przypadku użytkownik wciąż może korzystać z Menu Start i wyszukiwać odpowiednie ustawienia z jego poziomu. Może teoretycznie, bo w praktyce niektóre osoby napotykają problem związany z niedziałającym wyszukiwaniem. Tragedia i całkowite odcięcie od niektórych opcji?

Na szczęście nie. Podobnie jak w poprzednich wersjach systemu, także w Windows 10 możemy stworzyć specjalny folder z odnośnikami do wszystkich najważniejszych ustawień i opcji administracyjnych. Nie zawiera on plików, lecz skróty pogrupowane w odpowiednie kategorie, co pozwala na stosunkowo szybkie odnalezienie interesującej nas opcji. Jego utworzenie jest bardzo proste, wystarczy np. na pulpicie wybrać z menu kontekstowego opcję tworzenia nowego folderu, a następnie nadać mu taką nazwę:

GodMode.[img=godmode]Po zatwierdzeniu ikona zmienia się na taką samą, jaką wykorzystuje klasyczny panel sterowania. Od teraz możemy uruchamiać ten „folder”, a następnie przechodzić do wszystkich istotnych ustawień systemowych. Znajdziemy tu m.in. opcje autoodtwarzania, funkcję historii plików, który do konfiguracji użytkowników, listę narzędzi administracyjnych, a także skrót do wbudowanego antywirusa Windows Defender. Co ciekawe, ten posiada w Windows 10 dwa osobne interfejsy: ten w nowym panelu ustawień, a także starszy, służący do m.in. uruchamiania skanowania.

Warto zauważyć, że pierwszy fragment przed kropką określa nazwę utworzonego obiektu – ten człon możemy dowolnie modyfikować i w razie potrzeby wybrać własne oznaczenie folderu. Pozostała część w nawiasach klamrowych to identyfikator klasy, który pozwala na odblokowanie ukrytego menu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić nazwę już po utworzeniu tego menu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)