Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode

Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode

Panel ustawień Windows 10 straszy, a Menu Start nie działa? Skorzystaj z GodMode
Redakcja
04.08.2015 10:56, aktualizacja: 22.05.2018 11:59

Znamy już pierwsze wrażenia wielu osób, które sięgnęły po Windows 10. Są one skrajnie różne: niektórzy nie są w stanie zaktualizować systemu, inni borykają się z różnymi problemami, a jeszcze inne osoby korzystają z niego jak ze starszych wydań. Wiele osób zgadza się jednak co do jednego: wiele można zarzucić wygodzie obsługi nieco bardziej zaawansowanych opcji.

Nowy system wprowadza dodatkowy panel ustawień, który całkowicie nie zastępuje klasycznego panelu sterowania. Cześć z ustawień występuje w obu z nich, część natomiast się wzajemnie uzupełnia, co zdecydowanie trudno nazwać rozwiązaniem czytelnym i intuicyjnym. W takim przypadku użytkownik wciąż może korzystać z Menu Start i wyszukiwać odpowiednie ustawienia z jego poziomu. Może teoretycznie, bo w praktyce niektóre osoby napotykają problem związany z niedziałającym wyszukiwaniem. Tragedia i całkowite odcięcie od niektórych opcji?

Na szczęście nie. Podobnie jak w poprzednich wersjach systemu, także w Windows 10 możemy stworzyć specjalny folder z odnośnikami do wszystkich najważniejszych ustawień i opcji administracyjnych. Nie zawiera on plików, lecz skróty pogrupowane w odpowiednie kategorie, co pozwala na stosunkowo szybkie odnalezienie interesującej nas opcji. Jego utworzenie jest bardzo proste, wystarczy np. na pulpicie wybrać z menu kontekstowego opcję tworzenia nowego folderu, a następnie nadać mu taką nazwę:

GodMode.[img=godmode]Po zatwierdzeniu ikona zmienia się na taką samą, jaką wykorzystuje klasyczny panel sterowania. Od teraz możemy uruchamiać ten „folder”, a następnie przechodzić do wszystkich istotnych ustawień systemowych. Znajdziemy tu m.in. opcje autoodtwarzania, funkcję historii plików, który do konfiguracji użytkowników, listę narzędzi administracyjnych, a także skrót do wbudowanego antywirusa Windows Defender. Co ciekawe, ten posiada w Windows 10 dwa osobne interfejsy: ten w nowym panelu ustawień, a także starszy, służący do m.in. uruchamiania skanowania.

Warto zauważyć, że pierwszy fragment przed kropką określa nazwę utworzonego obiektu – ten człon możemy dowolnie modyfikować i w razie potrzeby wybrać własne oznaczenie folderu. Pozostała część w nawiasach klamrowych to identyfikator klasy, który pozwala na odblokowanie ukrytego menu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić nazwę już po utworzeniu tego menu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)