Para z Niemiec oszukiwała Polaków. Policji i CERT Polska udało się zatrzymać sprawców

Para z Niemiec oszukiwała Polaków. Policji i CERT Polska udało się zatrzymać sprawców

fot. Komenda Stołeczna Policji
fot. Komenda Stołeczna Policji
31.12.2020 10:12, aktualizacja: 31.12.2020 10:39

30-letni obywatel Niemiec i jego 29-letnia partnerka zostali zatrzymani przez polską policję i CERT Polska. "30-latek będzie odpowiadał za oszustwa, kobieta natomiast znieważenia funkcjonariuszy i naruszenie ich nietykalności", czytamy w komunikacie Komendy Stołecznej Policji.

Śledczy z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji i CERT Polska ustalili, że para na kilku różnych domenach utworzyła strony internetowe, na których oferowała wynajem apartamentów w różnych miejscowościach na terenie Polski. Jak czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez policję, przestępcy byli dobrze przygotowani, ponieważ dysponowali sfałszowanymi dokumentami do każdej nieruchomości, jaką rzekomo mieli do wynajęcia.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158004067720686]

"W trakcie przeszukania lokalu, w którym para zamieszkiwała, policjanci zabezpieczyli telefony, modem internetowy, a także liczne przedmioty, które mogły świadczyć, że oszuści działali na większą skalę. Wśród nich znalazły się karty sim różnych operatorów, karty płatnicze, karty prepaid oraz dokumenty tożsamości z wizerunkiem zatrzymanego wydane na różne osoby", podaje policja.

[img=168-104728]

Niemiec otrzymał łącznie sześć zarzutów dotyczących oszustw w sieci oraz przygotowania do użycia fałszywych dokumentów. Jego partnerka w czasie interwencji rzuciła się na jednego z funkcjonariuszy i zaczęła go atakować fizycznie oraz słownie, za co również odpowie przed sądem. Na razie mężczyzna został umieszczony w areszcie na 3 miesiące, kobieta otrzymała dozór policyjny i musi stawiać się raz w tygodniu na komendzie.

Oszustwo było dobrze zaplanowane i naraziło wielu Polaków na poważne straty. Poszkodowani na wskazane w ofercie konto wpłacali pieniądze za wynajem apartamentów, którymi nie mogli potem dysponować. Policja określa tego typu działanie, jako "niekorzystne rozporządzenie mieniem". Sprawa ma charakter rozwojowy, dodaje rzecznik policji.

[frame]Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)