Partpic – aplikacja rozpoznająca obraz przyda się przy drobnych naprawach

Partpic – aplikacja rozpoznająca obraz przyda się przy drobnych naprawach

Partpic – aplikacja rozpoznająca obraz przyda się przy drobnych naprawach
23.02.2016 14:45

Można się było spodziewać, że wraz z udostępnieniem przez Google API usługi Cloud Vision służącej do rozpoznawania obrazów, zasypią nas praktyczne implementacje algorytmu. Trudno jednak mówić o jakimś wysypie i poza aplikacjami ułatwiającymi funkcjonowanie osobom niewidomym, trudno mówić o jakichś spektakularnych nowościach. To się może wkrótce zmienić: trwają bowiem testy beta aplikacji Partpic.

Wyrazić chęć wzięcia w nich udziału można już na stronie internetowej Partpic. Jest to opcja warta rozważenia, gdyż niewiele jest aplikacji, które w tak przydatny sposób wykorzystują algorytmy rozpoznawania obrazu. Twórcy aplikacji wyszli bowiem z założenia, że częstym problemem w przypadku naprawy jakiegokolwiek sprzętu jest odnalezienie odpowiedniej części w sklepie. Z reguły możliwości ograniczają się do wizyty z danym elementem w fizycznym sklepie , a potem długim oczekiwaniu na sprowadzenie jej z magazynów w naiwnej nadziei, że będzie to odpowiedni model.

Partpic ma zamiar uprościć ten sposób dzięki wykorzystaniu zdjęć zrobionych za pomocą smartfona. Twórcy aplikacji tworzą bowiem duży zbiór danych poprzez cyfryzacje katalogów producentów różnego rodzaju urządzeń. Dotyczy to jednak głównie szeroko pojmowanego przemysłu. W ten sposób, po zrobieniu kilku zdjęć na przykład śrubce, Partpic podda zdjęcia rozpoznawaniu za pomocą autorskiego algorytmu, a następnie wyszuka odpowiedni przedmiot w zbiorze katalogów. Wszystko to bez konieczności skanowania kodów kreskowych czy jakiejkolwiek innej metody identyfikacji obiektów.

Można sobie zadawać pytanie o korzyści dla producentów i twórców samej aplikacji, jakie płyną z takiego sposobu odnajdywania części. Polegają one przede wszystkim na proponowaniu zakupów wewnątrz aplikacji: Partpic ma nie tylko odnajdywać i identyfikować przedmioty, ale także być pośrednikiem w zakupie pomiędzy klientem i producentem. Aktualnie twórcy aplikacji chwalą się skutecznością algorytmów na poziomie 80%, co może jest dalekie od ideału, ale i tak stanowi dobry prognostyk.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)