Pełna zgodność z Office Open XML (dopiero) w Office 15?

Pełna zgodność z Office Open XML (dopiero) w Office 15?

07.04.2010 18:15

Microsoft zapewnia, że pracuje nad wprowadzeniem pełnej obsługi formatu Office Open XML w swoim pakiecie biurowym. Kompletnego wdrożenia tego standardu dokumentów nie należy się jednak spodziewać w najbliższym czasie.

Microsoft był szeroko krytykowany za niejasności podczas certyfikowania otwartego standardu przez ISO. Teoretycznie Office Open XML miał być dostępny dla wszystkich, w praktyce zaś okazywało się, że format nie jest do końca otwarty. Firmie zarzucano także, że OOXML niepotrzebnie dubluje już istniejący i będący standardem format OpenDocument. Kolejne kontrowersje wbudza fakt, że produkty Microsoftu nie wykorzystują standardu, o jaki Microsoft tak zabiegał - co prawda Office 2007 i 2010 istotnie używają nowy format dokumentów, jednak nadal nie jest to Office Open XML w wersji zatwierdzonej przez ciało standaryzacyjne, a mocno różniąca się od końcowej wersja robocza. Alex Brown z podkomitetu ISO odpowiedzialnego za nadzór OOXML zarzucił nawet firmie niedotrzymywanie przyrzeczeń. Na jego ataki odpowiedział Doug Mahugh odpowiedzialny za prace nad Office 2010.

Mahugh zapowiedział na swoim blogu, że OOXML w wersji zatwierdzonej przez ISO będzie wkrótce wdrożony w pakiecie Office. Nie stanie się to jednak w najbliższym czasie, a najprawdopodobniej jeszcze przed premierą kolejnego po Office 2010 pakietu biurowego Microsoftu (nazwa kodowa Office 15). Część winy za niedotrzymanie terminów Mahugh zrzuca na ISO, którego przedstawiciele zmienili niektóre standardy w trakcie prac na Office 2010.

Można się więc spodziewać, że zmiany zostaną wprowadzone już po premierze najnowszego pakietu biurowego dla systemu Windows. Tymczasem Office 2010, nadal z odbiegającym od standaryzowanego formatem zapisu, będzie wprowadzony do sprzedaży najprawdopodobniej latem tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)