PlayStation 4 z grami ze Steama? Póki co na konsolach Sony ruszył Linux

PlayStation 4 z grami ze Steama? Póki co na konsolach Sony ruszył Linux

PlayStation 4 z grami ze Steama? Póki co na konsolach Sony ruszył Linux
02.01.2018 13:02, aktualizacja: 02.01.2018 13:14

Złamanie PlayStation4 z firmware 4.05 wzbudziło ogromne zainteresowanie, zarównowśród posiadaczy tej konsoli, jak i tych, którzy dopiero o niejmyślą. Ceny starszych modeli od razu zaczęły iść do góry.Pojawiło się też wreszcie pierwsze konkretne zastosowaniejailbreaka: na PlayStation 4 możliwe stało się uruchomienieLinuksa.

Zainteresowani tą tematyką Czytelnicy od razu zaprotestują, żeto nic nowego: już w 2016 roku na konsolach ze starym firmware 1.76udało się uruchomić Linuksa, dostępne są poradniki dotycząceFedory iUbuntu.Zainstalowanie na nich Linuksa ogromnie rozszerzało możliwościkonsoli – nagle możliwe stało się uruchomienie na PlayStationodtwarzacza Kodi, emulatora Dolphin (Nintendo) czy nawet sklepu Steami jego normalnych gier na PC.

Problem w tym, że konsole z firmware 1.76 to dziś prawdziwarzadkość – modele z tą wersją oprogramowania systemowegozostały wydane przed 20 sierpnia 2014 roku. Tymczasem w wypadku 4.05sytuacja jest znacznie lepsza, możemy być pewni, że wszystkiemodele wyprodukowane przed 26 października 2016 roku będą miałytę wersję firmware.

Obraz

Zainteresowani kupnem używanej konsoli muszą więc sprawdzićtzw. datecode, zapisany na spodzie konsoli. Według PS4Developer Wiki, będą więc to konsole oznaczone jako 6C/6D orazwcześniejsze. Z nowymi konsolami jest gorzej – trudno sięspodziewać, by sprzedawca w sklepie pozwolił otworzyć pudełkotylko po to, by sprawdzić to oznaczenie, a nigdzie indziej pozaspodem urządzenia tego kodu nie ma. Pozostaje korzystać z budowanejprzez społeczność listy wersji firmware dla poszczególnychzestawówz grami.

Wszyscy ci, którzy są szczęśliwymi użytkownikami konsoli zfirmware 4.05 mogą teraz uruchomić na na niej Linuksa. ProgramistaValentin Charbonnier zdołał przenieść loader wykorzystywany wwersji 1.76 właśnie na firmware 4.05. Wszystko co potrzebneznajdziemy naGitHubie, proces nie jest szczególnie skomplikowany. Należykolejno:

PS4 Linux on 4.05

Na YouTube pojawiła się już demonstracja uruchomienia Linuksa –ze względu na problemy z zabezpieczeniem ASLR nie działa to jednakna wszystkich modelach konsoli. Charbonnier informuje,że spróbuje to naprawić.

Nieźle, jak na sam początek roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)