PlayStation 5 DualSense otrzymuje nowe, niespodziewane oprogramowanie

PlayStation 5 DualSense otrzymuje nowe, niespodziewane oprogramowanie

PlayStation 5 DualSense, fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
PlayStation 5 DualSense, fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Piotr Urbaniak
27.12.2020 16:27

A konkretniej sterownik dla Linuksa, który docelowo ma znaleźć się w jądrze Linux i uzupełnić system o obsługę większej liczby akcesoriów konsoli PlayStation 5.

Linuksowe oprogramowanie Sony w chwili obecnej wspiera większość funkcji DualSense'a, choć nie wszystkie. Radzi sobie z czujnikami ruchu, wibracją, gładzikiem, oświetleniem oraz monitoringiem baterii. Ponadto, działa zarówno w przypadku połączenia USB, jak i Bluetooth. Obsługuje przy tym wszystkie dostępne przyciski i manipulatory.

Nie oferuje natomiast rozszerzonej haptyki, czyli adaptacyjnych spustów, skądinąd funkcji chyba najbardziej promowanej przy okazji samego PS5.

Jak ujawnia Roderick Colenbrander, dyrektor ds. inżynierii sprzętu i systemów Sony, japońska firma chce docelowo wyrzucić funkcje ściśle związane z PlayStation z ogólnego sterownika hid-sony, by rozwijać je w ramach odrębnej gałęzi, hid-playstation. Serwis Phoronix dodaje, że prawdopodobnie możemy spodziewać się rozszerzenia kompatybilności z akcesoriami PS5 i pojawienia w linuksowym ekosystemie kolejnych z nich.

DualSense Wireless Controller Video | PS5

Nowy sterownik hid-playstation znajduje się na razie w fazie testowej i nie jest aktualnie gotów do implementacji w mainline. Niemniej wszyscy chętni mogą go oczywiście testować.

Co warte odnotowania, w mijającym tygodniu pojawiła się także nowa wersja biblioteki SDL2, która w końcu umożliwia mapowanie przycisków DualSense'a pod poszczególne gry.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)