PlayStation 5 i kabel do HDMI 2.1. Wątpliwości rozwiane [aktualizacja]

fot. wp.pl/Piotr Urbaniak
fot. wp.pl/Piotr Urbaniak

07.11.2020 15:30, aktual.: 08.11.2020 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Konsole nowej generacji, takie jak PlayStation 5, mają oferować szereg nowych funkcji związanych ze standardem HDMI 2.1. Są to obsługa 4K przy 120 FPS, Variable Refresh Rate, automatyczny tryb gry (który dopiero od HDMI 2.1 jest standardem, choć istniał wcześniej) oraz HDMI eARC. Istniały wcześniej wątpliwości, ale ostatecznie potwierdzono, że kabel dołączony PlayStation 5 zapewni nam te opcje, z jednym wyjątkiem, który związany jest z samą konsolą, a nie kablem.

**Aktualizacja, 07.11.2020, godz. 13:17 - artykuł został zaktualizowany o potwierdzenie tego, że kabel HDMI dołączony do PlayStation 5 obsługuje funkcje HDMI 2.1 i zaznaczeniem jednego wyjątku

Masz nowy telewizor i chcesz bajerów na PS5? Istniejący kabel wystarczy

PS5 w zestawie ma dołączony kabel High Speed HDMI**. To oznaczenie jednak oznacza rodzaj certyfikacji, ale wcale nie wyklucza, że obsługuje on HDMI 2.1. Jak potwierdził John Linneman z Digital Foundry, zapewni on jednoczesne 4K przy 120 FPS, a więc jest zgodny z HDMI 2.1.

Warto tutaj odnieść się do oznaczeń High Speed HDMI i Ultra High Speed HDMI, wokół których powstało zamieszanie. Nazwy te nie dotyczą typów kabla, lecz certyfikacji. Zapytałem o zdanie eksperta audio-wideo, Rasmusa Larsena z portalu Flatpanels. Oto co miał do powiedzenia:

Możliwe, że niektóre kable z oznaczeniem High Speed HDMI będą mogły zapewnić zgodność z HDMI 2.1. Oznaczenia "High Speed" i "Ultra High Speed" odnoszą się tylko do certyfikacji HDMI. Po części te oznaczenia wynikają także z ich odporność na interferencję. Warto też zwrócić uwagę na komunikat ze strony HDMI Forum: "dotychczasowo dostępne kable HDMI High Speed z Ethernetem mogą zapewnić część nowych funkcji HDMI 2.1, ale najlepszym sposobem na osiągnięcie ich wszystkich jest użycie kabla Ultra High Speed HDMI, który zapewni także lepszą ochronę przed interferencjami."

Jeśli posiadacie telewizor zgodny z HDMI 2.1, a są nimi m.in. modele LG OLED z 2020 i 2019 roku (oraz wybrane LG NanoCell z 2020r.), jak i Samsung QLED z 2020 r., a także Sony XH90 - będziecie mogli cieszyć się 4K przy 120 FPS i HDR oraz innymi funkcjami dla graczy, jak m.in. automatycznym trybem gry.

Jest jednak mały wyjątek - PlayStation 5, według redaktora Linnemana z Digital Foundry nie obsługuje na razie systemowo Variable Refresh Rate (VRR), czyli technologii zapobiegającej wahaniom stabilności płynności gier i rozrywania ramek obrazu. Możliwe jednak, że zostanie ona wprowadzona później. Istnieje też prawdopodobieństwo, że uaktywnia się ona automatycznie, ale nikt nie mógł jeszcze tego sprawdzić i potwierdzić. Wiemy natomiast, że ustawienie trybu 4K120 nie jest możliwe z poziomu systemu PlayStation 5 - tryb włącza się w obsługiwanych grach automatycznie.

120 FPS jest już ogłoszone i wprowadzone w kilku grach na PlayStation 5 i Xbox Series X, a ich lista będzie się systematycznie powiększać. Na PS5 są to:

  • Call of Duty: Black Ops Cold War
  • Devil May Cry 5: Special Edition
  • DIRT 5
  • Monster Boy and the Cursed Kingdom
  • Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Na Xbox Series X ta lista jest nieco szersza, a z większych tytułów obsługujących 120 FPS można dodać jeszcze Halo: The Master Chief Collection, multiplayer w "Halo Infinite" i "Ori and the Will of the Wisps".

Jeśli interesują cię, które telewizory wykorzystują HDMI 2.1, na zaprzyjaźnionej Gadżetomanii, sporządziłem stosowną listę.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)