PlayStation 5 i Xbox Series X: bałagan z formatami HDR

PlayStation 5 i Xbox Series X: bałagan z formatami HDR

28.10.2020 14:13, aktual.: 09.11.2020 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakby nie dość zamieszania odnośnie obsługi standardu HDMI 2.1, to jeszcze nadejście nowych konsol, tj. PS5 i Xbox Series X/S wprawi konsumentów w potężny ból głowy z technologią HDR.

Konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S będą obsługiwać HDR, a format ten w branży zadomowił się już od października 2016 i gry "Deus Ex: Bunt Ludzkości" na PS4 i Xbox One. Jednakże zarówno PS5, jak i XSX/S będą wspierać nieco inne formaty, a niekiedy - nie będą ich obsługiwać w ogóle. Powstał spory zamęt.

Odtwarzacze 4K Ultra HD Blu-ray bez Dolby Vision

Xbox Series X i PlayStation 5 mają czytniki 4K Ultra HD Blu-ray - służą one do instalowania gier oraz oglądania filmów na tychże nośnikach. Niestety fani kina w najwyższej jakości mogą się nieco rozczarować. Jak wynika z doniesień prasy testujących Xbox Series X, konsola nie obsługuje Dolby Vision dla filmów na płytach.

Potwierdzają to portale Digital Foundry i Polygon. Sytuacja ma szansę się co prawda zmienić, gdyż konsole w rękach prasy to egzemplarze testowe, nieposiadające finalnej, stabilnej wersji systemu. Format Dolby Vision i jego korzyści opisywałem szerzej na zaprzyjaźnionej Gadżetomanii.

Konsole Xbox Series X i S mają obsługiwać Dolby Vision w przypadku aplikacji VOD, jak Netflix czy Amazon Prime Video, a od 2021 r. także w grach.

Jeśli chodzi o Sony, japoński producent w ogóle nie zapowiedział wsparcia Dolby Vision. Posunięcie to przeczy taktyce giganta, którego telewizory czy też czytniki 4K UHD Blu-ray akurat format Dolby obsługują.

Jeśli sytuacja z Xbox Series X i brakiem Dolby Vision się utrzyma, będzie to uznane przez entuzjastów audio-wideo za rozczarowanie. Dolby Vision było już obsługiwane w aplikacjach VOD w Xbox One X od kilku lat. Brak postępu w tym temacie może martwić - nawet jeśli Dolby Vision wejdzie od 2021 r. do gier.

Na ten moment obsługa formatów HDR w konsolach PS5 i Xbox Series X wygląda tak:

Obraz

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)