PlayStation 5 słabsze sprzętowo od Xboksa Series X – Phil Spencer komentuje konkurencję

fot. Getty Images
fot. Getty Images
Piotr Urbaniak

26.06.2020 04:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PlayStation 5 czy Xbox Series X – która z konsol nadchodzącej generacji będzie potężniejsza pod względem sprzętowym? To dyskusja, która rozpoczęła się już na długo przed ujawnieniem parametrów obydwu urządzeń, a kolejnymi informacjami tylko dolewano oliwy do ognia. Teraz głos postanowił zabrać sam Phil Spencer, szef Xboksa.

– Szczerze mówiąc, po ich imprezie poczułem się lepiej – powiedział Spencer podczas środowej konferencji Gamelab Live, zapytany o wrażenia po prezentacji PlayStation 5. – Myślę, że przewaga sprzętowa, którą wypracowaliśmy, uwidoczni się, gdy zaczniemy mówić więcej o naszych grach, liczbie klatek na sekundę i innych rzeczach – dodał od razu, jasno dając do zrozumienia, iż wierzy w hardware'owy prymat Xboksa Series X.

Zdaniem Spencera, Sony "zrobiło to, co robi bardzo dobrze", przez co prawdopodobnie należy rozumieć przygotowanie atrakcyjnej konsoli z równie ciekawymi grami, ale Microsoft mimo wszystko jest pełen optymizmu. Raz jeszcze podkreśla też walory użytych podzespołów. – Kiedy myślę naszej pozycji i grach, które będziemy w stanie pokazać, a także o przewadze sprzętowej, którą mamy, myślę, że znajdujemy się w świetnej sytuacji – podsumował Spencer.

Być pewnym swego jak Microsoft

Oczywiście ciężko byłoby się spodziewać, by Microsoft nie chwalił własnego urządzenia. Niemniej znamienne jest, że firma z Redmond ośmiela się wprost komunikować swoją wyższość, podczas gdy Sony rzuca co najwyżej nieśmiałe aluzje. Tak jak chociażby główny architekt PS5, Mark Cerny, mówiąc o topniejącym znaczeniu teraflopsa jako wyznacznika wydajności. Albo o zaletach płynących z zastosowania rekordowo szybkiego nośnika danych.

Przypomnijmy, układ graficzny PS5 ma 36 bloków CU o taktowaniu 2,23 GHz, co daje 10,23 TFLOPs, Xboksa Series X zaś – kolejno 52 CU, 1,825 GHz i 12 TFLOPs. Pod względem szybkości dysku wygrywa natomiast sprzęt Japończyków, osiągając zawrotne 5,5 GB/s, w odniesieniu do 2,4 GB/s (4,8 GB/s po kompresji).

Halo Infinite - Teaser Trailer

Jak wiadomo, pierwsza prezentacja tytułów na nowego Xboksa pochodzących od wewnętrznych studiów Microsoftu odbędzie się w lipcu. Wiadomo też, że jednym z zaplanowanych tytułów jest Halo Infinite, którego krótką zajawkę od paru dni można zobaczyć na YouTubie. Tymczasem Sony, zdaje się, większość kart zdążyło odsłonić. Czekamy na ciąg dalszy przepychanki.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)