Płciowa monotonia Microsoftu – firma publikuje raport o strukturze zatrudnienia

Strona głównaPłciowa monotonia Microsoftu – firma publikuje raport o strukturze zatrudnienia
05.01.2015 12:27
Płciowa monotonia Microsoftu – firma publikuje raport o strukturze zatrudnienia

3 grudnia 2014 roku miało miejsce coroczne spotkanie akcjonariuszy Microsoftu. Jednym z nich jest Jesse Jackson, amerykański polityk, działacz społeczny, były kandydat na urząd prezydenta USA i duchowny kościoła baptystycznego. Tematem, który poruszył podczas rozmowy z Satyą Nadellą, dyrektorem generalnym Microsoftu, była kwestia konieczności większego zróżnicowania rasowego, etnicznego i płciowego wśród zatrudnionych w Microsofcie pracowników. Reagując na naciski udziałowca, Microsoft opublikował raport EEO-1 prezentujący informacje o podziale pracowników firmy ze względu na płeć i rasę.

Kwestia równości płciowej w Microsofcie zyskała uwagę, gdy w październiku Nadella stwierdził, że zatrudnione w firmie kobiety nie powinny prosić o podwyżkę, a jedynie zdać się na dobrą karmę i ufać, że ich praca jest należycie opłacana. Oczywiście ta niefortunna wypowiedź spotkała się z otwartą krytyką i Nadella był zmuszony do przeprosin. To jednak nie wystarczyło i podczas spotkania akcjonariuszy Jesse Jackson silnie lobbował na rzecz rewizji zatrudnienia pod względem nie tylko płci, ale także rasy.

Struktura rasowa pracowników Microsoftu
Struktura rasowa pracowników Microsoftu

Z opublikowanego przez Microsoft raportu EEO-1 wynika, że mężczyźni stanowią 75,69% wszystkich zatrudnionych w Microsofcie osób. Większość stanowią także biali – 60,72%. Na drugim miejscu plasują się Azjaci (28,96%), trzecim Latynosi (4,98%), a czwartym Afroamerykanie (3,44%). Poniżej jednego procenta zatrudnionych stanowią rdzenni mieszkańcy Ameryki i pracownicy pochodzenia hawajskiego. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli wziąć pod uwagę tylko pracowników zatrudnionych na wysokim szczeblu – wśród nich 87,5% to mężczyźni. Jeśli zaś chodzi o rasę osób pracujących w Microsofcie na stanowiskach kierowniczych to 80,56% z nich to biali, 13,89% Azjaci, 3,47% Latynosi, a około 1,5% stanowią Afroamerykanie.

Struktura płciowa pracowników Microsoftu
Struktura płciowa pracowników Microsoftu

Takie dane są oczywiście wodą na młyn dla środowisk działających na rzecz zróżnicowania rasowego i płciowego w szeregach dużych korporacji. Pochodzący z Indii Satya Nadella stwierdził, że ten temat to dla Microsoftu bardzo ważna, wręcz priorytetowa, kwestia. Trudno podejrzewać jedną z największych firm IT na świecie o dyskryminację kandydatów, jednak jeśli polityka udziałowców się nie zmieni, to będzie ona zmuszona zmodyfikować swoje podejście do struktury płciowej i rasowej swojej siły roboczej. Być może nawet kosztem kompetencji prezentowanych przez zróżnicowanych pracowników czy zachowania zdrowego rozsądku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)