Pliki APK zaczną znikać z Androida. Zastąpią je paczki AAB

Strona głównaPliki APK zaczną znikać z Androida. Zastąpią je paczki AAB
01.07.2021 18:27
Paczki AAB na Androida
Paczki AAB na Androida
Źródło zdjęć: © dobreprogramy

Pliki Android App Bundle (AAB) zastąpią domyślne dziś APK w Sklepie Play w przypadku nowych aplikacji na Androida. To dobre wieści dla użytkowników - nowe programy będą zajmować mniej miejsca w pamięci smartfonów i tabletów.

bEJAINCJ

Google ogłosił, że od sierpnia bieżącego roku wszystkie nowe aplikacje na Androida trafiające do Sklepu Play muszą być zapisane jako paczki AAB. W ten sposób użytkownicy mają zyskać pakiety średnio o 15 proc. mniejsze niż w przypadku obecnego standardu APK. Ten drugi ma się tym samym stać mniej popularny, co zresztą powoli dzieje się od jakiegoś czasu.

AAB nie jest bowiem nowością. Format ten został zaprezentowany w 2018 roku i już teraz ponad milion aplikacji w Sklepie Play to programy, które zostały dostarczone właśnie w ten sposób. Jak podaje Google, w tej grupie jest także znakomita większość z 1000 najpopularniejszych aplikacji w Sklepie, w tym Twitter czy Netflix.

Google zachęca twórców aplikacji, by zainteresowali się AAB i porzucili APK, bo korzyścią nie jest wyłącznie mniejszy rozmiar programów. Zaletą jest także łatwiejsze zarządzanie wersjami i funkcjami aplikacji czy szybsze budowanie w Android Studio. O szczegółach można przeczytać na stronach Google dla deweloperów.

bEJAINCL
Android Studio

Android Studio 2020.3.1.25

Środowiska programistyczne

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEJAINDH