Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji, na Linuksa trafia nowy Skype

Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji, na Linuksa trafia nowy Skype

13.07.2016 16:17, aktual.: 13.07.2016 16:46

Mimo że Skype to jeden z najpopularniejszych na świecie komunikatorów, wykorzystywany przede wszystkim w wideorozmowach, to użytkownicy dystrybucji Linuksa od dłuższego czasu nie otrzymali żadnej aktualizacji, zaś dysproporcje w funkcjonalności w stosunku do wersji na Windowsa rosły z każdym miesiącem. Dziś, trzeba przyznać, że niespodziewanie, na Linuksa pojawiła się nowa wersja programu.

Nie brakowało podstaw, by twierdzić, że Microsoft całkowicie zrezygnuje z rozwijania Skype’a na Linuksa. Ostatnia wersja programu, oznaczona numerem 4.3, pojawiła się jeszcze w roku 2014, nie ma jednak wątpliwości, że zapotrzebowanie na niego, także na systemach z pingwinkiem jest spore.

Obraz

Na forum społeczności Skype’a pojawił się już wpis o opublikowaniu nowej wersji Skype’a, która znajduje się w tej chwili w fazie alpha. Paczki DEB i RPM można już stamtąd pobrać, z oczywistymi zastrzeżeniami czynienia tego na własną odpowiedzialność.

Klient wykorzystuje standard WebRTC, przez co trudno go nie postrzegać inaczej, niż jako daleko idący kompromis pomiędzy natywną aplikacją a przeglądarkowym klientem Skype’a. Oprócz udostępnienia wspomnianych paczek, ogłoszono także, że ze Skype’a można już z powodzeniem korzystać na Linuksie w Chromie oraz, co zapewne ucieszy wielu, na urządzeniach z Chrome OS-em.

Obraz

Nie obyło się jednak bez ograniczeń. Na razie nowy Skype na Linuksa umożliwia co prawda kontakt z użytkownikami komunikatora na Windowsie, macOS-ie i Androidzie, jednak – w efekcie ograniczeń związanych infrastrukturą – niemożliwe jest skontaktowanie się z osobami wykorzystującymi starszą wersję Skype’a na Linuksa. Wpis zapowiada jednak intensywne prace konsultowane ze społecznością, można się zatem spodziewać, że już wkrótce zobaczymy kolejne wersje rozwojowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)