Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji, na Linuksa trafia nowy Skype

Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji, na Linuksa trafia nowy Skype13.07.2016 16:17
Po dwóch latach od ostatniej aktualizacji, na Linuksa trafia nowy Skype

Mimo że Skype to jeden z najpopularniejszych na świecie komunikatorów, wykorzystywany przede wszystkim w wideorozmowach, to użytkownicy dystrybucji Linuksa od dłuższego czasu nie otrzymali żadnej aktualizacji, zaś dysproporcje w funkcjonalności w stosunku do wersji na Windowsa rosły z każdym miesiącem. Dziś, trzeba przyznać, że niespodziewanie, na Linuksa pojawiła się nowa wersja programu.

Nie brakowało podstaw, by twierdzić, że Microsoft całkowicie zrezygnuje z rozwijania Skype’a na Linuksa. Ostatnia wersja programu, oznaczona numerem 4.3, pojawiła się jeszcze w roku 2014, nie ma jednak wątpliwości, że zapotrzebowanie na niego, także na systemach z pingwinkiem jest spore.

350179832874952641

Na forum społeczności Skype’a pojawił się już wpis o opublikowaniu nowej wersji Skype’a, która znajduje się w tej chwili w fazie alpha. Paczki DEB i RPM można już stamtąd pobrać, z oczywistymi zastrzeżeniami czynienia tego na własną odpowiedzialność.

Klient wykorzystuje standard WebRTC, przez co trudno go nie postrzegać inaczej, niż jako daleko idący kompromis pomiędzy natywną aplikacją a przeglądarkowym klientem Skype’a. Oprócz udostępnienia wspomnianych paczek, ogłoszono także, że ze Skype’a można już z powodzeniem korzystać na Linuksie w Chromie oraz, co zapewne ucieszy wielu, na urządzeniach z Chrome OS-em.

350179832875149249

Nie obyło się jednak bez ograniczeń. Na razie nowy Skype na Linuksa umożliwia co prawda kontakt z użytkownikami komunikatora na Windowsie, macOS-ie i Androidzie, jednak – w efekcie ograniczeń związanych infrastrukturą – niemożliwe jest skontaktowanie się z osobami wykorzystującymi starszą wersję Skype’a na Linuksa. Wpis zapowiada jednak intensywne prace konsultowane ze społecznością, można się zatem spodziewać, że już wkrótce zobaczymy kolejne wersje rozwojowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)