Poczta Polska z dostępem do bazy PESEL? Oczywiście w trosce o dobro obywateli

Strona głównaPoczta Polska z dostępem do bazy PESEL? Oczywiście w trosce o dobro obywateli
18.06.2015 13:43
Poczta Polska z dostępem do bazy PESEL? Oczywiście w trosce o dobro obywateli
bDUGMdVi

Abonament RTV to kwestia, która od wielu lat niezmiennie budzi w Polsce emocje i kontrowersje. Do senatu trafiła nowelizacja ustawy dotycząca tej opłaty, której celem ma być zabezpieczenie osób zwolnionych z jej płacenia. Niemniej sposób, w jaki ma się to odbywać, budzi szereg wątpliwości i pozostawia pole do nadużyć.

bDUGMdUB

Z obowiązku płacenia abonamentu RTV są w Polsce zwolnione między innymi osoby powyżej 75 roku życia oraz te, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury w wysokości nie przekraczającej połowy średniej krajowej pensji. Zwolnienie jednak, o czym często nie wiedzą uprawnieni, nie odbywa się automatycznie. Aby z niego skorzystać, konieczna jest wizyta w placówce Poczty Polskiej i przedstawienie odpowiedniej dokumentacji. Szczegółowe informacje o zwolnieniach z obowiązku płacenia abonamentu RTV są dostępne na stronie internetowej Poczty Polskiej.

Przez to, że zwolnienie nie odbywało się automatycznie, starsze osoby – także w wyniku własnej niewiedzy – przestawali płacić abonament bez przedstawienia na poczcie swoich podstaw do tego. W efekcie dochodziło do wysokich zadłużeń, a nawet konieczności egzekucji dóbr. Nowelizacja ustawy ma raz na zawsze rozwiązać ten problem poprzez zautomatyzowanie całego procesu. Jak? Poczta Polska ma uzyskać dostęp do bazy PESEL.

Jak donosi Dziennik Internautów, o skali nadużyć w zakresie egzekwowania abonamentu wielokrotnie alarmował Rzecznik Praw Obywatelskich. Poczcie Polskiej nie przeszkadzało bynajmniej, że żąda opłat od osób, które są z nich zwolnione tylko na podstawie faktu, że prawa do zwolnienia nie udowodniły w placówce.

bDUGMdUD

Udostępnianie Poczcie Polskiej dostępu do bazy PESEL ma pozwolić spółce na samodzielne sprawdzanie uprawnień obywateli do zniżki. Niestety, w projekcie nowelizacji brakuje informacji o prawnych ograniczeniach nałożonych na Pocztę w zakresie wykorzystywania informacji z bazy. Taki stan rzeczy może dać spółce pole do katastrofalnych nadużyć. Zastrzeżenia co do nowelizacji ma także Rada Ministrów. Nie chodzi jednak o udostępnianie Poczcie danych Polaków, a raczej o zniesienie wspomnianego obowiązku udowadniania praw do swojego przywileju. Według rządu to obywatele mieliby się wówczas dopuszczać manipulacji i nadużyć, w celu uniknięcia konieczności opłacania abonamentu. Z treścią ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP.

Udostępnij:
bDUGMdVz